Sanat

Alexander McQueen

designer-alexander-mcqueen15-560x314

Tam adı Lee Alexander McQueen olan İngiliz modacı ve desinatör 17 Mart 1969’da Londra’da doğmuştur. Çocukluk yılları bir hayli zor geçmiştir. Altı kardeşi ile birlikte bir apartman dairesinde büyüyen McQueen moda tasarımcısı olmaya o yıllarda karar vermiştir.

Okul yıllarında üç kız kardeşine elbise yaparak işe başlayan McQueen  Rokeby Okulu’ndan 16 yaşında yani 1985 yılında ayrılmıştır. Savile Row terzileri Anderson ve Sheppard’ın yanında çıraklığa başlamadan önce Gieves ve Hawkes ile çalışmıştır. Daha sonra Angels ve Bermansla tiyatro kostümleri tasarlamıştır. McQueen’in yetenekleri daha çıraklık yıllarında dünyaca ünlü bir tasarımcı olmasını sağlamıştır. Milano’ya gitmeden önce bir süre Koji Tatsuna için çalışmıştır. Londra’ya döndüğünde Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’nde yüksek lisansını tamamladı ve böylece profesyonel anlamda moda kariyeri başlamış oldu.

McQueen’in kariyerinin dönüm noktalarından biri de Katy England ile tanışması olmuştur. McQueen, Katy England’ı kendisi ile birlikte kreatif direktör olarak çalışmaya ikna etmiştir. McQueen ile birçok işe imza atan Katy England’ı adeta onun sağ kolu olarak görülmektedir.

alexander-mcqueen1_1364281i

İngiliz modacı David Bowie’nin 1996-1997 arasında düzenlediği turlarda giydiği kıyafetleri McQueen tasarlamıştır. Yine aynı sanatçının bir albümünün kapağı da McQueen tasarımıdır. Ayrıca İzlandalı şarkıcı Björk de bir albümünün kapağı için İngiliz modacı ile çalışmıştır ve aynı albümde yer alan ”Alarm Call” isimli şarkının video klibinin yönetmenliğini de McQueen yapmıştır. Daha sonraki yıllarda birçok ünlü isimle çalışmıştır ve kendi markasını yaratmayı başarmıştır.

İngiliz modacı 1996-2001’e kadar Givenchy’de baş tasarımcı olarak çalışmıştır. 1996, 1997, 2001 ve 2003 yıllarında Yılın İngiliz Tasarımcısı ödülünü almıştır. Ayrıca 2003 CFDA(Council of Fashion Designers of America) Yılınn Uluslar arası Tasarımcısı ödülünün de sahibidir.

McQueen-5

Alexander McQuen markasının kurucusu ve tasarımcısı olan İngiliz modacı 11 Şubat 2010 da çok trajik bir şekilde hayıtını kaybetmiştir. Hizmetiçisin evinde asılı olarak bulduğu McQueen  “Köpeklerime bak, üzgünüm, seni seviyorum, Lee.” Yazan bir not bırakmıştır. Böylesine başarılı bir kariyere sahip olan birinin bu şekilde hayatını kaybetmesi gerçekten çok üzücü. Ancak kendi yarattığı markası halen saygınlığını korumakta ve onun adını yaşatmaktadır.

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.