Ana sayfa » Yeni Konular

Andy Warhol-Pop Art

Gönderen kişi | 13 Kasım 2013 – 08:01

Andy_Warhol_by_Jack_Mitchell

Amerikalı sanatçı Andy Warhol Pop-Art olarak bilinen sanat hareketinin önde gelen isimlerinden biridir. Andy Warhol’un sanatın birçok formunu kapsayan bir anlayışı vardır. Ressam, fotoğrafçı, yazar ve aynı zamanda film yapımcısıdır. Ayrıca bilgisayar kullanılarak yaratılan sanatın da öncüsüdür. Bazı çevrelerce modern çağın filozofu olarak görülmektedir. Sanatçını kendi kurduğu “factory” isimli stüdyosu o yıllarda birçok ünlünün uğrak yeri olmuştur.

1960’larda Andy Warhol ticari anlamda başarılı bir sanatçı olmuştur. O dönemde birçok sanatçı ticari sanat için çalışmış olsa Andy Warhol’un işine olan saygısı ve ciddiyeti onu diğerlerinden ayırmıştır ve sisteme karşı olan duruşunu etkilememiştir. En önemli ve en popüler işlerinden biri ipek baskı tekniğini kullanarak yaptığı Marilyn Monroe tablosudur. Baskı tekniğini kullanarak aynı görüntüden birden fazla oluşturmasının amacı tüketim toplumuna yaptığı bir eleştiri olarak görülmektedir.

andy-warhol-marilyn-2Kaynak: www.warhol.org

Andy Warhol’un tüketim kültürünü eleştirdiği düşünülse de bu durum halen bir açıklığa kavuşmamıştır. Amerikalı sanatçını sistemi eleştirdiği mi yoksa övdüğümü konusundaki spekülasyonlar günümüzde de devam etmektedir.

Andy Warhol aynı zamanda çok üretken bir yönetmen olmuştur 1960’lı yıllarda birçok filme imza atmıştır. Bunlardan en popüler olanı 8 saatlik “Empire” adlı filmidir. Empire State binasının karşına konulan bir kameranın 8 kaydettiği görüntülerden oluşmaktaydı. 3 Haziran 1968 feminist bir grup tarafından saldırıya uğrayan Andy Warhol ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve güçlükle hayatta kalabilmiştir. Hayatının geri kalanını ciddi yaralar ve acı içerisinde geçirmiştir ve bu dönemde daha sakin bir hayat sürmüştür.

andy-warhol-versione-dadaKaynak: www.warhol.org

Şubat 1987’de öldüğünde 58 yaşındaydı. Birçok ünlünün katıldığı büyük bir cenaze töreniyle ile anne ve babasının yanına defnedilmiştir. Sanatçının felsefesi, popüler kültüre ve tüketim toplumuna yaptığı eleştiri onu son yıllarda yetişmiş en önemli sanatçılardan birisi yapmıştır.

 

 

 

 

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.