Sanat

Animasyonun Tarihi

animasyonun tarihi-1

Animasyon en basit haliyle zamanla değişen görüntülerin sanki hareket ediyormuş gibi görüntülenmesi anlamına gelir. Animasyonun tarihi çok eskilere dayanır. Öyle ki bazı kaynaklarda tarih öncesi dönemde mağara duvarlarına yapılmış resimlerinde aslında bir animasyon örneği olduğu düşünülmektedir. Mağara resimlerin de üst üste çizilen hayvan figürlerinde bir hareketin yansıtılmaya çalışıldığı açıkca görülmektedir. Ancak yine de gerçek anlamda bir animasyon olduğunu söylemek çok doğru değildir.

Video filmlerin icadından önce 1832 yılında Joseph Antoine’un phenakistoscope’u icad etmesi bugünkü anlamda animasyonun başlangıcı oldu. Bu icad ile bir anlamda sinemanın da temelleri atılmıştı. Phenakistoscope en basit anlatımla bir diskin merkezi etrafına eşit aralıkla çizilmiş görüntülerden oluşur. Cihaz bir aynanın önüne yerleştirilir ve  izleyicinin sadece bir kareyi görmesi sağlanır. Daha sonra disk döndürülür  böylece sırası ile çizilmiş karelerdeki görüntü sanki hareket ediyormuş görünür. 1834 yılında William Horner tarafından icad edilen Zoetrope’da phenakistoscope’ a benzer şekilde çalışmaktaydı. Bir şerit üzerine çizilen sıralı resimlerin bir çark kullanılarak döndürülmesiyle hareket elde ediliyordu. Fransız Emile Reynauld tarafından 1877 yılında icad edilen “praxinoscope” ile animasyon tekniğini biraz daha geliştirmiştir ve günümüz animasyon tekniğine en benzer tekniktir.  Bu teknik uzun delikli asetat rulolar üzerine çizilen resimlerin bir ışık kaynağı yardımı ile bir perdeye veya düz bir duvara yansıtılması esasına dayanır.

Phenakistoscope from Martina Ukic on Vimeo.

Sinemanın icadından sonra animasyon teknikleri farklı bir boyut kazanmıştır. Fotoğrafların ard arda gösterilmesi temeline dayanan bu teknik günümüze kadar gelmiştir. Bu teknikte yapılmış ilk animasyon filmi James Stuart Blackton  imzalı  “Humorous Phases of Funny Faces”(1906) isimli filmdir. Kara tahtaya tebeşir ile yapılan çizimlerden oluşan bu animasyon günümüz animasyon filmlerinin atası olarak görülebilir. Daha sonra buna  benzer bir tekniği Emile Cohl “Fantasmagorie” (1908) isimli animasyon filminde kullanmıştır. Animasyon tarihinde en az bu isimler kadar önemli olan bir diğer isimde Winsor McCay’dir. McCay “Gertie the Dinosaur “(1914) isimli animasyon filminde o güne kadar denenmemiş bir teknik olan kağıt üzerine çizim tekniğini kullanmıştır yani günümüz klasik animasyon tekniğini ilk olarak kullanan isimdir.

Publicity photo of Disney animator Ollie Johnston, who died at age 95 in WashingtonKaynak(görsel): www.thatfilmguy.net

1920’li yıllarda Walt Disney’in ilk sesli animasyon filmleri  ile birlikte animasyon sektörü bir anlamda çağını yaşıyordu. 1923 yılında Walt Disney’in sahibi olduğu Laugh-O-Grams adlı stüdyo iflas eder ve Disney kendine yeni bir stüdyo açar ve çizgi film karakterleri kullanarak animasyonlar yapmaya başlar bugünde efsane haline gelen çizgi filmlerin temelini atar. Walt Disney çizgi film kültürünü oluşturan isimdir. Çizgi film karakterlerinde  çok fazla detay yoktur, biçim ve form en basite indirgenmiştir ve sadece temel hareketler mevcuttur. Walt Disneyin bu yolu tercih etmesinin, yani daha basit çizimler kullanmasının sebeplerinden biri de o yıllarda maddi anlamda büyük bir sıkıntı içinde olmasıdır. Ancak daha sonra bu teknik benimsenmiş ve adete bir kültür haline gelerek uzun yıllar kullanılmıştır. Halen az da olsa günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda 3d animasyon daha çok rağbet görmekte ve tercih edilmektedir. Bu dönemde Walt Disney’in yanı bir çok farklı isim sayılabilir Norman Mclaren’de bunlarda biridir. Norman Mclaren daha çok kavramsal işleri ile tanınmış ve kendi tarzını yaratmıştır. Bu günün şartlarıyla daha çok “video sanatı” kavramıyla örtüşen animasyonlar ortaya koymuştur.

Teknolojik gelişmelerin hız kazanması ile birlikte animasyon teknikleri gelişmiştir. Özellikle bilgisayarın icadı animasyon sektörünün gelişmesine büyük katkı yapmıştır. Çeşitli bilgisayar programları kullanarak 2d ve ya 3d animasyonlar yapılmaya başlanmıştır. Animasyon sektöründe bilgisayarların tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri filmin hazırlık sürecinin uzun ve meşakkatli oluşudur. Klasik animasyon tekniğinde her bir kare el çizimidir ve dolayısı ile büyük bir emek ve zaman ister. Ancak bu işlem bilgisayar kullanarak çok daha kısa sürede yapılabilmiş ve animasyon sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırmıştır.Gerçek anlamda İlk 3 boyutlu animasyon filmi Pixar’ın yapmış olduğu “The Adventures of André and Wally B.”(1984) adlı filmdir. Daha sonra 3d animasyon tekniği kullanılarak birçok film yapılmıştır

animasyonun tarihi-3

Kaynak(görsel)http://www.gnomonschool.com/

Bir başka önemli animasyon tekniği de stop motiondur. Daha önceki yazılarımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde incelemiştik. En basit tanımı ile durağan hareket olarak adlandırılabilecek bu teknik de  nesnelere sürekli bir dizi haline küçük hareketler yaptırılır ve her hareketi fotoğraflanır  böylece nesneler hareket ediyormuş gibi görünür. Bazı kaynaklarda kukla animasyonu olarak da geçer. Tabii ki stop motion tekniğinde sadece kuklalar kullanılmaz akla gelebilecek bir çok materyal stop motion için kullanılabilir. Dolayısı ile kukla animasyonu tanımı  çok doğru sayılmaz. Son yıllarda popüler olan kum sanatı da bir animasyon tekniği olarak görülebilir.

Animasyon bir sanat dalı olarak diğer sanatlara göre biraz daha yeni olsa da kendi kültürü ve kendi sanatçılarını doğurmuştur. Bu anlamda animasyon gerçekten köklü ve ciddi bir sanat dalıdır.

Similar Posts

2 thoughts on “Animasyonun Tarihi
  1. lütfen bu yazıyı kim yazdı söyler misiniz. Tezimde kaynak olarak gösteremiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.