Sanat

BATI SANAT TARİHİ | DERS NOTLARI BÖLÜM – 6

BAROK

Portekizce inci anlamına gelir.
Şekilller tam geometrik ifade edilmez. 
17. yy da İtalya' da başlar.
Duygular ön plandadır. Zıtlıklar, patlamalar,esrarengizlik, bilinmezliğin ön planda olduğu dönemdir.

Barok üslubunun özellikleri:

Barok üslubu ışık gölge özelliğini taşır.( Işık- gölge üslubudur.)
Derinlik üslubudur.( Gözleri derinlere çeken unsurlar vardır. )
Açık üsluptur. ( Geometrik kavramlarla ifade edilmez. Farklı biçimler yaratılır.)
Tiyatral davranışlar vardır. İlk bakışta anlaşılmaz.
Birlik üslubu vardır, parçalanamaz.

Mimari

Giriş cephesi diğer cephelerden mutlaka farklıdır. Girintili çıkıntılı duvarda vardır. Duvarlarda süslemeler ve balkon bu dönemde çoğalmıştır. İçeride elipsoid yapılar vardır. Helezonik ve iki yönlü merdivenler vardır.

Resim

Bernini: Heykeltıraş, mimar. Heykellerinde mermer kullanır.

sanat tarihi barok

Azize Teresa'nın Vecdi: barok, Mermer, Bernini.

Bernini'ye sipariş verilir. Azize Teresa'yı araştırırken Azize'nin rüyasından etkilenerek bu eseri ortaya çıkarıyor. Taş bir kütle üzerine yerleştirilmiştir figür. Başı arkaya doğru eğilmiş, gözleri kapalıdır. Figür "S" çizer. Kumaş kıvrımları ince işlenmiştir. Azize'nin ayak ucunda arkasında bir melek figürü Azize'ye saplanmış oku çıkarmıştır. Arka planda kabartmalar vardır. Çünkü bu heykel mimari yapının içine sonradan yerleştirilmiştir. Bu nedenle sanatçı Kabartmalar üzerine altın rengi ışın şeklinde çubuklar yerleştirmiştir.

Caravaggio: Gerçekçidir. Sanatçının gerçekçiliği İnsanları model olarak kullanıp olduğu gibi yansıtmasıdır. Caravaggio tarzı denen bir üslup yaratmıştır. Arka planda koyu bir boşluk, gölgeler içinde kaybolan renkler, ön planda kaynağı belli olmayan ışık kaynağı , ışığın olduğu alanlardaki en belirgin özellik beyazın varlığıdır.

 sanat, tarih, barok

İsa'nın Çarmıha Hazırlanması: barok, yağlıboya Caravaggio

Velazquez: Mitolojik, tarihi konular ve portre çalışmaları yapmıştır. İnsanların ruh halini betimlemeye çalışmış ve başarılı olmuştur. Saray ressamı olmadan önce sıradan insanların hayatından kesitler resmetmiştir.. Lekesel çalışmıştır. Fırçasını boyaya batırır, tual üzerine küçük dokunuşlarla çalışır. Caravaggio tarzını benimsemiştir. Gül kurusuna çokça yer verilmiştir. Arka plandaki koyu boşluğa nesneler yerleştirerek gözü derine çeker.

sanat, tarih

Nedimeler: Sanatçının en tanınmış resimlerinden biridir. Diyagonal hatlar bu resimde de vardır.  Sarayda bir resim atölyesi, merkezde etrafında nedimeler olan küçük kız yer alır. Pencere önünde köpek ve cüceler vardır. En geride açık bir kapı ve bir figür, duvarda ayna ve yansımalar( aynada kral ve kraliçe) Resimde iki ışık vardır. Biri pencereden, diğeri de arkadaki kapıdan gelen ışıktır. Sanatçı ilk defa kraliyet ailesiyle aynı karede yer almıştır.

Jan Vermeer: Yaşadığı dönemde sıradan bir ressamdır. Çok az sayıda imzalı eseri vardır.

sanat, tarih

Süt Boşaltan Kadın, Barok. Yukarıda bir pencere , iki diyagonal hattın kesişiminde sakin, anlık hareketini yansıtan bir kadın vardır. Işığın kaynağı bellidir ve bu kez figür dışında nesnelere de ortama da verilmiştir

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.