Sanat

Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki / Prenses Mononoke
Hayao Miyazaki / Prenses Mononoke

Geçtiğimiz günlerde emekliliğini açıklayan anime ve manga sanatçısı Hayao Miyazaki aynı zamanda “Studio Ghibli” adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur. Ülkesinde ve dünyada bir efsane olarak görülen Hayao Miyazaki, 50 yılı aşkın sinema kariyeri  boyunca bir çok uzun ve kısa metraj filme imza atmıştır. Miyazaki, aynı zamanda Studio Ghibli’nin kurucularından olan bir başka efsane Isao Takahata ile birlikte uzun yıllar beraber film çekmişlerdir. Aynı ikili ülkemizde de yayınlanan Heidi isimli romanın animasyon uyarlamasında da beraber çalışmışlardır.

Miyazaki lise yıllarında izlediği Hakujaden (The Tale of the White Serpent) isimli animeden etkilenerek manga çizeri olmaya karar vermiştir. Böylece uzun yıllar sürecek anime kariyeri başlamıştır. Üniversite yıllarında da animeden asla kopmadı. Uluslararası ilişkiler ve ekonomi bölümünde okuduğu Gakushuin Üniversitesinde çocuk edebiyatı araştırma kulübüne katıldı. Miyazaki ülkesinde çok önceden beri popüler olmasına karşın kendisini dünyaca üne kavuşturan filmi “Ruhların Kaçışı” (Sen to Chihiro no Kamikakushi/ Spirited Away/2001)  olmuştur. Film aynı yıl Oscar dahil olmak üzere katıldığı bir çok film festivalinden ödül ile dönmüştür.

Hayao Miyazaki
Hayao Miyazaki

Genel kanının aksine animeler sadece çocuklara değil tüm yaş gruplarına hitap etmektedir. Ayrıca animelerin ayrı bir tarzı vardır. Bunda doğal olarak Japon kültürünün etkisi büyüktür.  Bu noktada çizgi film ve anime birbirinden ayrılır ve  çizim teknikleri de birbirinden farklıdır. Anime ve mangalar dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ilgi görmektedir.  ”Ateşböceklerinin Mezarı ( Hotaru no Haka)”, ”Prenses Mononoke ( Mononoke Hime)” ve “Komşum Totoro (Tonari no Totoro)” sinema severlerin kesinlikle izlemesi gereken filmlerdir.

Hayao Miyazaki / Komşum Totoro
Hayao Miyazaki / Komşum Totoro

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.