Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü Özel Yetenek Sınavı İçin Geri Sayım Başladı

Şekil Yeteneği sınavı

Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü Özel Yetenek Sınavı için son döneme girildi. Çankaya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümüne giriş için yapılacak başvuruda öğrencilerin, (YGS) puanlarından en az birinden 150 ve üzeri almış olmaları gerekmektedir. Çoktan seçmeli test ve tek oturum şeklinde yapılacak sınavın 05 Ağustos Cuma günü saat 10.00’da Çankaya Üniversitesi’nde gerçekleşecek . Sınav sonunda, tam burslu 8, yüzde 50 burslu 30 ve yüzde 25 burslu 40 olmak üzere toplam 78 kişinin alınacak. Her birinin 5 cevaplı toplam 50 sorudan oluşacak sorularda aranacak bilgi,yetenek,deneyim ve ilgi içerikleri;
1- İki boyutlu algılama becerisi,
2- Üç boyutlu algılama becerisi,
3- Geometri bilinci,
4- İç mimarlıkla ilgili kavram bilgisi,
5- Ölçüm ve hesaplama becerisi,
6- Plastik sanatlara ilgi ve genel kültür birikimi

Ön Kayıt Tarihleri : 22 Haziran – 01 Ağustos 2016
Bilgi İçin tıklayın

Merak Ettikleriniz

1-Sınava kaç kişi katılacak?
Çankaya Üniversitesi’nin geçmiş yıllardaki başvuru grafiği incelendiğinde 150 ile 800 kişi arasında öğrencinin sınava girmek için başvuruda bulunduğu görülmektedir.
2- İkinci bir sınav yapılır mı?
Yeterli sayıda başvuru yapılmadığı zamanlarda üniversitelerin sınavı tekrarladığı görülmüştür. Ancak bu sınav zamanına kadar yapılacak başvurulara bağlıdır. Bunu önceden ön görmek zordur. Bu konudaki söylentilere kulak asmayın.
3-Sınav nerede yapılır.
Sınav 05 Ağustos 2016 tarihinde, Üniversitemiz Balgat Kampüsü’nde, saat 10:00’da başlayacaktır.
4- Sınav nasıl gerçekleşir hangi malzemeler kullanılır?
Sınav derslik ortamında gerçekleşir. Sınavda öğrenciye sınav soruları basılı olarak verilir. Adaydan sınava gelirken iki adet yumuşak uçlu kurşun kalem, bir adet kalemtıraş ve bir adet silgi bulundurmaları istenir.
5-Sınavda soruların dağılımı nasıl yapılır?
Sınav soruları İki boyutlu algılama becerisi, Üç boyutlu algılama becerisi, Geometri bilinci, İç mimarlıkla ilgili kavram bilgisi, Ölçüm ve hesaplama becerisi, Plastik sanatlara ilgi ve genel kültür birikimi alanlarda hemen hemen eşit dağıtılır ve bu testlerle sizin yeterlilik, ilgi, bilgi seviyeniz ölçülür.

6- İki boyutlu algılama becerisi ne demektir?
Boyut hacim ile ilgili bir kavramdır. Kısaca yükseklik genişlik ve derinlik (X,Y,Z) olarak tanımlanır. İki boyut bu boyutlardan birinin olmadığı anlamına gelir. Yani eğer bir Iphone telefonunu düşürsek telefonun ekran boyutu yükseklik ve genişliği, telefonun inceliği ise derinliği gösterir. Dolayısı ile telefon üç boyutludur. Ancak telefonun ekranına yapıştırdığımız şeffaf ekran koruyucunun derinliği yok denecek kadar az olduğu için görsel olarak iki boyutlu denebilir. Yani yüksekliği ve genişliği belirgin bir şekilde fark edilir, fakat inceliği çok azdır. Öğrenci bir Iphone çizerse üç boyutlu çizim yapmış olur, Eğer bir şeffaf ekran çizerse iki boyutlu bir çizim yapmış olur.

 

Örnek Soru 1 :

Eğer bu şekli kesik çizgiyle gösterilen yerden içe doğru katlarsak hangisi oluşur?

 

Şekil Yeteneği Sınavı

7- Geometri bilinci ne demektir?
Geometri bilincini üç başlıkta inceleyebiliriz.

  1. Görsel Düzey:Bu düzeyde öğrenciler şekillerin geometrik görüntüsü ile ilgilenir, şeklinde geometrik özelliklerini bilemez. Örneğin karenin dörtkenarının eşit uzunlukta ve iç açılarının dik olduğunu bilemez. Kare ve dikdörtgenler tamamen farklı şekiller olarak algılanır. Karenin özel bir dikdörtgen olduğunu fark edemez. Kareyi merkezi etrafında 45 derece döndürülmüş olarak çizerseniz çocuk buna ”kare” yenine ”elmas şekli” cevabı verebilir.
  2. Analiz Düzeyi: Bu düzeyde öğrenci şeklin özelliklerini ayırt eder ve bu özellikleri sayabilir. Ancak bu özellikleri birbirleriyle ilişkilendiremez. Örneğin karenin kenar uzunluklarının eşit olduğunu, iç açılarının dik olduğunu bilir. Bunlar katlama, cetvelle ölçme gibi deneysel yollarla açıklanabilir. Fakat öğrenci bu özellikleri birbirleriyle ilişkilendirilemez.
  3. Mantıksal Çıkarım Öncesi Düzey: Bu seviyede tanımlar, aksiyomlar öğrenci için anlamlıdır ancak mantıksal çıkarımlar henüz anlaşılamamıştır. Öğrenci şekillerin birbirleri ile ilgisini görmeye başlar. Örneğin, her karenin aynı zamanda bir dikdörtgen olduğunu bilir fakat bunu ispatlamak için gerekli ifadeleri düzenli biçimde yazamazlar. Bu düzeydeki öğrenciler yapılan bir ispatı izleyebilir, ancak kendisi yapamaz. Öğrenci, verilen bir ispat için gerekli ve yeterli koşulları ifade edebilir.

Örnek Soru 2 :

Kağıt üzerine çizilen aşağıdaki şekil, küp oluşturmak için katlandığı zaman, hangi küp elde edilir?

şekil yeteneği sınavı nedir

 

8- İç mimarlıkla ilgili kavram bilgisi ne demektir?
Mimarlık ve iç mimarlığın özüne ilişkin temel kavramlar ve bilgilere olan ilgi anlamına gelir. İç mimarlıkta kullanılan kavram ve bilgilere olan ilgi ve dikkati ölçmek için pek çok ölçüm yöntemi kullanılabilir. Sınav giriş salonunda bulunan kolon sayısı soru olarak sorulabileceği gibi bir resim üzerinde kaç tane küp bulunmaktadır türünde de sorularla karşılaşabilirsiniz.

9- Ölçüm ve hesaplama becerisi ne demektir?
Ölçüm ve hesaplama bilgisi öğrencinin matematiksel zekâsını test eder. Uzunluk genişlik gibi boyut kavramlarını görsel olarak algılayıp ölçme yeteneğini ölçmeye çalışır. Bir küpü ikiye bölmek, bir kağıdı ikiye katlamak, bir uzunluğun 1/3 aşağıdakilerden hangisi gibi sorularla karşılaşabilirsiniz.

Örnek Soru 3:

70×100 ebadında bir camı dikey yönünde ikiye bölünüz, parçalardan birini merkez noktasından 90 derece döndürünüz , iki parçanın kesişen alanını yatay olarak iki parçaya böldüğünüzde olışacak şekil aşağıdakilerden hangisidir.

nevart-akademi-görsel-algı-3

10- Plastik sanatlara ilgi ve genel kültür birikimine demektir?
Öğrencinin sanat, mimari, iç mimari, plastik sanatlar ve benzeri kültür, estetik ve sanatsal ilgisi ölçülmeye çalışılır.  Bu ölçüm için pek çok soru türü tercih edilebilir. Geçmiş yıllarda İstanbul Bienali’nin teması, satışa sunulan en pahalı eser, Arkeoloji Müzesinin nerede olduğu, Müzayede nedir gibi pek çok soru sorulduğu gibi gündemi ne ölçüde takip ettiğinizi öğrenmek için bir resim üzerinden verilen bir resmin hangi sanatçıya ait olduğu sorusu ile karşılaşabilirsiniz.

Örnek Soru 4

Cer Modern Sanatlar Müzesi Nerededir?

a) İstanbul     b)İzmir     c)Eskişehir     d)Ankara     e)Antalya

11-Sınavda resim çizilecek mi?
Sınavda diğer üniversitelerde olduğu gibi model, imgesel veya obje resmi çizilmeyecek. Ancak bir resmi tamamlama  veya içinde bulunduğunuz sınav salonunun taslak çizimini yapınız  biçiminde soruların sorulduğu olmuştur.

12- Sadece şekil yeteneği kitabı ile sınava hazırlanmam yeterli olacaktır ?
Hayır sadece şekil yeteneği kitabı size sınava hazırlamaya yetmez. Bunun yanında diğer alanlarda da kendinizi geliştirmelisiniz.

13-Sınava kaç günde hazırlanabilirim?
Bu kişiye göre değişebilir.bazı öğrenciler için 1 hafta yeterli olacağı gibi bazı öğrenciler için bir yıllık hazırlık süresi yetmeyebilir.

 

Nevart Akademi Çankaya Üniversitesi Yetenek Sınavına Hazırlık Programı

Program sadece Çankaya üniversitesine özel olarak hızlandırılmış bir müfredatla uygulanmaktadır.  İki boyutlu algılama becerisi, Üç boyutlu algılama becerisi, Geometri bilinci, İç mimarlıkla ilgili kavram bilgisi, Ölçüm ve hesaplama becerisi, Plastik sanatlara ilgi ve genel kültür birikimi konuları ayrı olarak işlenmekte öğrencinin evde evrilen ödevleri tekrarı ile sonuçlanmaktadır. Sınırlı sayıda öğrencinin Kabul edildiği programa sınırlı sayıda öğrenci Kabul edilmektedir. Nevart Akademinin başarı oranı %93 olarak geçmiş yıllarda kendini ispat etmiştir.

Kayıt için telefon ile randevu alarak kurumumuzu ziyaret edebilirsiniz.
Tel: 0312 439 90 71

 

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. soruların cevaplarını da yazar mısınız?

  2. 2018 yılı için de yetenek sınavı olacak mı???

    1. Çankaya Üniversitesinden yapılmış bir açıklama henüz yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.