Sanat

Rica etsem köprüyü hediye paketi yapar mısınız?

Paris’in ünlü köprüsünün paketlenmesi. Kulağa saçma gelebilir ama Christo ve Jeanne-Claude için hiç de öyle değildi. 300 deneyimli işçi, 40,786 metrekare kumaş, 13.076 metre halat ve Paris Belediye Başkanı’ndan, Kültür Bakanlığı, Polis Örgütü, İtfaiye Örgütü, Nehir Trafik Örgütü ve Ulusal Tarihi Anıtlar Birliği’nden alına izinlerle, 10 yıl süren bir ön hazırlığın yaşandığı büyük bir proje.

Sonuç, yalnızca 14 günlük ömrü olan anıtsal bir heykeldi. Bu 14 gün boyunca köprü bambaşka görünüyordu. Ancak yine altından tekneler, üstünden arabalar ve insanlar geçiyordu.

Christo ve Jeanne Claude Çifti
Christo ve Jeanne Claude Çifti

Nesneleri saklamak veya korumak amacıyla paketlemek bizim için olağandır. Christo ve Jeanne-Claude’un bunları paketlenmesinin amacı ise, bu cisimler üzerine dikkatimizi çekmektir.

The Pont Neuf, Paris 1985
The Pont Neuf, Paris 1985

 

 

1980 yılında Christo ve Jeanne-Claude Florida, Miami’deki Biscayne Körfezi’nde bir projeye başladılar. Florida Valiliği, Kuzey Miami Şehri, Birleşik Devletler Ordusu Mühendisleri ve yerel çevre organizasyonları da dahil olmak üzere, sekiz farklı kişi ve kuruluştan aldıkları güvenlik izinleriyle  körfezdeki 2 küçük adadan 40 ton çöpü uzaklaştırıp adaları çok büyük dokuz pembe naylon kuşakla çevrelediler. Pembe kuşaklar adaların etrafında çepeçevre su yüzünde kaldı. Yedi adayı kendi başına tek tek ve kalan dört adayı da ikişer ikişer kuşaklamışlardı. 14 günlük proje süresince adalar havuzdaki nilüferler gibi göze hoş göründükten sonra proje bittiğinde yine sıradan bir görüntüye bürünmüştür.

Reichstag, Berlin 1995
Reichstag, Berlin 1995

 

Köprünün paketlenişini ve adaların kuşaklanmasını fotoğrafçıların objektifinden izliyoruz. Ancak Christo ve Jeanne-Claude’un projesinin büyük bölümü görüntülenemez. Bir sanat eserinin gerçekleşmesi için 10 yıl harcayabilirleri çünkü araştırma ve hazırlık projenin en önemli aşamasıdır. Öncelikle yeni bir projenin nerede ve nasıl yapılacağına karar vermeleri gerekir. Christo çizerek, kolaj ve maketler yaparak tasarım yapar. Hükümetle, kurumlarla görüşerek gerekli izinleri alırlar. Organizasyonun kendisi ortaya konan sanat eserinden daha sanatsaldır.

Biscayne Bay, Greater Miami, Florida, 1983
Biscayne Bay, Greater Miami, Florida, 1983

Christo ve Jeanne-Claude, müzeleri, bir fıskiyeli havuzu, Avusturalya’da 92.900 metrekare kıyı şeridini ve Alman Parlamento Binası’nı paketlemişledir. Eğer Christo ve Jeanne-Claude’un yaptığı işi görme şansınız olursa bu büyük bir deneyim olacaktır. Ancak unutma ki, gördüğün sadece projenin bir parçasıdır. Zamanının çoğu araştırma ve organizasyon için harçanmıştır.

Kaynak: The Art Book for Children / UK Edition © 2005 Phadion  Press Limited

Kaynak görseller: 1. http://christo.vaesite.net/__data/c338e45e13b1490e31e8cf1160a4bb02.jpg
2. http://www.flavorwire.com
3. http://christo.vaesite.net/__data/e7cf09ae663f1184f236a85f7a5805eb.jpg
4. http://christo.vaesite.net/__data/91944f0fe7cf2dff8a6f62d825227797.jpg

Similar Posts

One thought on “Rica etsem köprüyü hediye paketi yapar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.