Çocuk Resimlerinin Gelişim Aşamaları

çocuk resimleri ne analama geliyor

Çocuk Resimlerinin Gelişim Aşamaları

Resim, çocukların gelişimi için farklı bir yerdedir. Çünkü küçük yaşlardan itibaren çocuklar için bir iletişim ve ifade aracı olmuştur. Bu nedenden ötürü gelişim aşamalarına göre ayrılan 5 evre vardır.

 

1) Karalama dönemi (2-4 yaş)

2) Şema öncesi dönem (4-7 yaş)

3) Şematik dönem (7-9 yaş)

4) Gerçekçilik (gruplaşma) dönemi (9-12 yaş)

5) Görünürde doğalcılık dönemi (12-14 yaş)

1) Karalama dönemi (2-4 yaş)

çocuk resimleri ne analama geliyor

Bu dönem iki yaş öncesi yani 18. Ay civarında başlar. Karalamaya dayalı çizgi atışları yapılır. Burada atılan çizgiler beyin ve el koordinasyonunu içeren bilinçli çizgiler değil tamam ile kağıda bırakılan izlerdir. Çocuğun bu dönemde bir şey temsil etmek dürtüsünde değildir. Yaptığı karalamalar bir anlam ifade etmez. Rastlantısal bu deneyim çocukta tekrarlama isteği uyandırır. Psikomotor beceri arttıkça kol kontrolü ile daha bilinçli çizgiler atılır. 3 yaş itibariyle kafa şekline benzer insan resimleri ve 4 yaşa doğru daha ayrıntılı çizimler yapılır.

2) Şema öncesi dönem (4-7 yaş)

çocuk resimleri ne analama geliyor

Çocuk resminde bu dönem işlem öncesi olarak da adlandırılır. Bu dönemde resmedilen obje ya da kavramla ilişkili olma kaygısı vardır. Dört yaş ile birlikte tanınabilir şekiller çizer. Beş yaş civarında insan, ev gibi objeleri daha belirgin resmederken; altı yaşta artık bir konusu olan resimler yapmaya başlar. Bu dönemde çözük daha duyguları ön planda ve hayalperesttir. Resimlerde vücut oranları gerçek dışıdır. Çocuk için önemli olan büyük boyutlu olarak resmedilir. Bu dönemde renkleri istedikleri gibi kullanırlar. İnsan figüründe iri başlı figürler ve kollar veya bacaklar kafadan çıkar.6 yaşında insan figürüne daha çok yönelirler ve ailelerin anne babalarının resimlerini yapmayı çok severler. Bu yaş itibariyle sanatsal beceriler gelişmeye başlar. Derinlik kavramı yoktur. 5-7 yaşta resimlerde saydamlaştırma kullanırlar. Bu mekanların içini görme veya eşyaların arkasındaki objeleri de görebilme şekilde çizime yansır.

3) Şematik dönem (7-9 yaş)

çocuk resimleri ne analama geliyor

Bu dönemde çocuğun görme, anlamlandırma, dokunduğu objenin hareketini izleyerek etkilenme gibi deneyimlerle şema oluşumu başlar. Bu aşamaya kadar birçok deneme ile artık kendince insan figürü şeması oluşmuştur. Bu dönemde çocuk için insan vücudundaki önemli parçalar büyük resmedilir. Bu dönemde artık mekânsal ilişki de gelişmeye başlar. Çocuk resminde mekanınla kendisini ilişkilendirir. Yer çizgisi çizmeye başlar ve bunu kağıdın altına yakın yaparak figür ve objelerini bu çizginin üzerine resmeder.

4) Gerçekçilik (gruplaşma) dönemi (9-12 yaş)

nevart-akademi-çocukların-gelişim-aşamaları-3

Gerçekçilik döneminde çocuk topluma ait bir birey olduğunun farkına varır. Resme gerçekçi bir gözle bakar. Gördüğü gibi kağıda da yansıtmak ister. Eğer istediği gibi resmedemezse umutsuzluğa düşebilir. Çocuk artık soyut düşünebilme becerisi de kazanmış ve düşünme becerisiyle çizgisi de geometrik yapıdan uzaklaşıp özgün bir yapıya geçer. Bu aşama renkte gerçekçiliğe körü körüne bağlıdırlar. Mekan ve perspektif algısı gelişmiş, üç boyut kavramını algılamaya başlarlar.

5) Görünürde doğalcılık dönemi (12-14 yaş)

nevart-akademi-çocukların-gelişim-aşamaları-14 yaş

Bu dönemde oran, boyut, derinlik kavramları özenli bir şekilde çizilir. Bu evrede renk konusunda inanılmaz derece iyidirler. Perspektif kullanımı doğruya ulaşmıştır. Çizgileri artık istedikleri gibi kullanabilirler ve hareketi vermekte iyidirler.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.