Çocuklar İçin Hızlı Okuma Eğitimleri

Hızlı Okuma EğitimEğitimlerimiz normal bir zeka düzeyine, uygun sosyokültürel çevreye rağmen, okuma becerisinin kazanılmasında ortaya çıkan özgül öğrenme güçlüğüne cevap bulmanıza yardımcı olmak amacıyla uzman eğitmenler tarafından uluslararası literatüre uygun olarak oluşturulmuştur.

Hızlı Okuma nedir

6–8 yaşlar çocuğun okuma becerileri ve konuşma becerileri gelişir,sözcük hazinesi artar. Okumaya karşı ilginin artması  düşünce stratejileri ile kavram bilgisini oluşturur. Geniş ve çok boyutlu düşünmenin başladığı bu dönem, tüm gelişim sürecinde çocuğumuzun düzgün bir ivme ile yoluna devam etmesinin anahtarıdır.

İlköğretim çağı çocuklarında (6-12 yaş); dil gelişimi hızlanır, eleştirel düşünce artar, zaman, mekân, boyut gibi kavramlar ve mantıksal düşünme gelişmeye başlar.
Kitapların en önemli işlevlerinden biri, çocukta dil becerilerini geliştirme ve dile yönelik duyarlılık kazandırmadır. Kitap okuma alışkanlığı ve okuma  sevgisi çocukta yeni kavram ve kelimelerin gelişmesini aynı zamanda dilin doğasına ve kurallarına yönelik farkındalık kazanmasını sağlar.

Neler Yapıyoruz ?

-Çocuklar hızlı ve doğru sözcük okuma becerilerini kazandırma çalışmalarında önce farklı sözcük okuma stratejilerini kullanırız.
Okuma güçlüğü olan çocukların alfabetik stratejiyi kullanma yetersizliğinin nedenini sesli okumadaki yetersizlikleriyle açıklamaktadırlar. Yani temel okuma becerilerinde yetersizlik yaşamalarının nedeni, sözcükleri okurken yazılı sözcükleri seslendirmekte zorlanmalarıdır.
Anlamsız sözcükleri hızlı ve doğru okuyamama ile kendini gösteren bu işlemlerdeki yetersizlik okuma güçlüğünün en güvenilir belirleyicisidir.

-Sözcük okuma gelişiminde alfabetik/sesbilgisel strateji uygularız bu çok önemlidir.
Bu beceriyi kazanan çocuklar yeni karşılaştıkları sözcükleri okuyabildikleri gibi bütünsel okudukları sözcük dağarcıklarını da geliştirip otomatik ve hızlı okumaya başlamaktadırlar. Bu durum okuduklarını anlamalarını geliştirdiği gibi, okuma deneyimleri kazandırmakta ve çocuğun sözcük dağarcığı gelişimine, cümle yapısı bilgisine katkı sağlamaktadır.

-Okuma Güçlüğü olan çocuklarda verdiğimiz Hızlı Okuma öğretimi sese dayalı yöntemdir.
Okuma güçlüğüne sahip çocuklar alfabetik/sesbilgisel stratejiyi yeterli kullanamayan çocuklardır.
Özellikle okuma başarısını etkileyen bir faktör ise okuma öğretim yaklaşımıdır. Türkçe’de okuma öğretiminin sese dayalı yapılmasının okuma güçlüğü olan çocukların okuma başarılarını artırdığını biliyoruz. Bu durum Türkçe gibi yazımı şeffaf dillerde okuma güçlüğü olan çocuklar için okuma öğretim yönteminin iyi belirlenmesini önemli kılmaktadır.

-Çok hızlı okumayı nasıl geliştireceğiz
iyi bir okuyucunun özellikleri nelerdir, kavrama yeteneği, okuma frenlerini nasıl ortadan kaldırabiliriz, okuma hızını engelleyen, anlamayı azaltan frenler ve önlenmesi, okuma ile ilgili öğütler, sesli okumanın hız sınırı.

Disleksi çocuklarla ilgili en büyük problem

Aslında disleksinin tedavisinden çok, disleksi tanısının konabilmesidir. Çünkü diğer öğrenme bozuklukları gibi disleksi de üstü kapalı bozukluklardandır, ilk bakışta anlaşılmaya bilmektedir. Bu nedenle, çocuk okula başlamadan önce fark edilmesi güç olabilmektedir. Disleksi, genellikle çocukluk döneminde, okumaya başlama aşamasında fark edilmektedir. Ancak, parlak zekalı çocuklar bu güçlükleri bir biçimde dengeleyip gidererek 9-10 yaşlarına kadar gizleyebilirler. Okuma Güçlüğünün,  Disleksi ve Dikkat  Eksikliği ile ilişkisine değinirsek; Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile Disleksinin birlikte görülme oranları yüksektir. DEHB’i olan çocuklarda Disleksi görülme sıklığı %25-50 arasında değişmektedir. (Mayes ve Ark., 2000).

Eğitimler hakkında Detaylı Bilgi İçin

Çocuklar için hızlı okuma eğitimlerimiz  birebir verilmektedir. İletişim bozukluklarında birbirinden farklı karakteristik özelliklere sahip tanı grupları bulunmaktadır. İletişim bozukluklarında ki farklılıklara göre konuşma eğitiminin içeriği, yöntem ve teknikleri, hedef davranışları farklılaşmaktadır. Dersler hakkında detaylı bilgi için 0312 439 90 71 no’lu telefonu arayabilir ya da bilgi@nevart.net adresine mail atabilirsiniz. Hızlı okuma ve anlama eğitimimiz, çocuğun hem duyarak öğrendiği sözcükleri görerek tanımasını, hem de duymadığı sözcükleri görerek öğrenmesini sağlar. Çocuğun düşünmeyi öğrenmeye başlaması ise duydukları ile gördükleri arasında ilişki kurmasıyla olacaktır.

Eğitimlerimiz kişiye özel ve birebirdir.

Detaylı bilgi için sulesoyer.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. Nevart. Akademi bünyesinde Disleksi eğitimi sertifika programı varmı?

    1. Merhaba;
      Kurumumuzda disleksi eğitimi programı mevcuttur. Detaylı bilgi için 0312 439 90 71 i arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.