Çocukların resimleri psikolojilerini anlatıyor

İllüstrasyon: Susan Batori
İllüstrasyon: Susan Batori

Resimlerin yorumlanması çocukların yaşadıkları ortama, bulundukları çevreye ve yaşlarına göre çeşitlilik gösterebilir. Benzer resimlerin her çocuk için anlamı farklı olabilir. Yorumlama yaparken pek çok etken göz önünde bulundurulmalıdır.

Nevart Akademi’de çocuklara yönelik verilen görsel sanatlar ve tasarım eğitiminde çocukların psikolojileri ve yetenekleri ile ilgili fark edilen durumları psikologlar ve eğitim danışmanlarımız ile birlikte görüşerek her öğrenci için özel olarak hazırlanmış eğitim programları uyguluyoruz. Böylece her öğrenci yetenekli olduğu konularda ilerlerken, eksik olduğu konularda da gelişebiliyor, psikolojik sorunları olan çocukların sorunlarına yönelik eğitimler uygulanabiliyor. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği problemi yaşayan çocuklarla, disleksi ve disgrafi sorunları olan, özgüven eksikliği yaşayan çocuklarda ve üstün yetenekli öğrencilerle yaptığımız çalışmalarda gözle görülür ilerleme kaydettiğimizi gördük.

Çocuğun Psikolojik Özelliklerini Yansıtan Resimler

Üstün Yetenekli Çocuklar: Üstün yetenekli çocuklar yaşıtlarından ileri düzeyde resim yaparlar. Yaptığı resimler o dönemde ilgilendikleri ve üzerinde düşündükleri konuları kapsayabilir. Planlayarak resmederler, detayları önemserler.

Öğrenme Güçlüğü-Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli: Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar resimlerini ters çizebilirler. Mekan ifadesinde yetersizlik gösterebilirler.

Zihinsel Yetersizlik: Zihinsel yetersizliği olan çocuklar çizimlerini planlamadan yaparlar. Herhangi bir konu düşünmezler ve çizimleri basittir. Belirli bir objeyi resmediyorsa resmettiği objeyi garip şekilde yapar.

Okul Korkusu-Fobisi: Resimlerinde çoğunlukla ev ve aile ortamını konu alırlar. Okulla ilgili konularda resimler yapmaktan hoşlanmazlar.

Özgüven eksikliği: Güven problemi yaşayan çocukların resimlerinde kağıdın tümünün kullanılmadığını görürüz. Boş alanlar çoğunlukta olur ve resimleri eksiktir. Kesik çizgiler, hafif çizgiler, figürlerde vücut parçalarının çizilmemiş olması onların içe kapanıklığını, uyum problemlerini veya bencilliklerini gösteriyor olabilir.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği: Hiperaktif çocukların çizimlerinde hareket vardır. Coşkulu ve bol renkli resimler, hızlı bir şekilde yapıldığı için karalamanın fazla olduğunu ve çabuk sıkıldıklarından dolayı da resimlerini eksik kaldığı görülür.

Aile içi problemler: Aile bireylerinin çizilme şekline bakılarak çocuğun aile içinde yaşadığı problem hakkında fikir sahibi olunabilir. Bunda önemli nokta hangi bireyi nasıl resmettiğidir.. Bireylerin birisini çizmemesi veya uzakta çizmesi o bireye olan uzaklığı gösterebilir. Bir bireyin büyük çizilmesi,bir diğerinin küçük çizilmesi bir bireyin diğeri üzerinde olan etkisini, o bireyin dominantlığını gösteren bir gösterge olabilir. Bireyler arasında obje olması bu birey arasındaki kopukluğu ifade edebilir.

Özgürlük ihtiyacı-Baskı: Kuş resimleri bu konuda belirleyici olabilir.

Sanat eğitiminin zeka gelişimine olan etkisiyle ilgili makaleyi okumak için tıklayın

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.