Eğitim

Çocukların Sanatsal Gelişimi

sanatsal_gelisimKaynak(görsel): https://www.behance.net/sandroroth – https://www.behance.net/laviniac

Sanat eğitimi,insanın genel eğitimi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çocuğun geniş anlamda gelişmesini içeren en güvenilir ortamdır.O bu ortamda kendi temposu paralelinde,doğal eğilimlerini uygular,kendi deneyimlerini kullanır.

En önemli amaçlarından biri görmeyi(bakmak),İşitmeyi(duymak),dokunmayı,tat almayı öğretmektedir.
Çağdaş sanat eğitimi,temelde sanatsal etkinlikler yoluyla bireylerin ve toplumun içinde yaşadıkları çevreye duyarlı olmalarını sağlamaya,çevresi ile yararlı bir etkileşim içine girebilmelerine estetik ihtiyaçlarını karşılamaya,ürün ortaya koyabilme ve yorumlama güdülerini doyurmaya yaşantılarını daha anlamlı hale getirebilmelerine imkan vermeye yönelik düşüncededir.

Çocuklar/gençler sanat eğitimi sürecinde sanatın hangi alanında olursa olsun(resim,heykel,müzik vb.)ortaya bir ürün koyarken yaşadıkları süreç ve sonuçta ortaya çıkan ürünün ruhsal gelişimlerine,kişiliklerine,bedensel ve toplumsal gelişimlerine katkısı büyüktür. Bunun en güzel örneği öğrencilerimizle birlikte açtığımız yıl sonu sergilerinde,öğrenciler yaptıkları çalışmanın yanında durmaları ve izleyicilerin gözlerine,mutlulukla,gururla,bunu ben yaptım dercesine bakmalarıdır. Sanat eğitimi sürecinde her öğrenci kendi kişiliği doğrultusunda geliştirilmeye geliştirilmeye çalışılmalıdır. Üreten ,seçen,beğenen,kendini,ifade edebilen çocuk içinde yaşadığı toplumun bir üyesi,geleceğinin temsilcisidir.

nevart_cocukların_sanatsal_gelisimi_560x320_2Kaynak(görsel): https://www.behance.net/cocooncharacters

Boyama,yırtma,yapıştırma,kile biçim verme gibi farklı sanatsal uygulamalar çocukların bedensel deşarj olmalarına ve ruhsal olarak da mutlu zaman geçirmelerine olanak tanıyan uygulamalardır.
Kıskançlık duygusu ile mutsuz olan küçücük bir ya da ağabeyin duygularını onların resimlerinden anlayabiliriz.
Atölye derslerinde paylaşma,sorumluluk,düzen,malzemeyi kullanma konularında bilinçlenir.Sanat eğitimi çocuklarımıza önce kendisine sonra çevresine saygı duymayı öğretir.

ÇOCUK RESMİ

Bu bölümde çocuk resmi ile ilgili yapılan araştırmalar,çocuk resimlerinin özellikleri ve çocukluktan gençliğe çizgisel gelişimin basamakları ele alınmıştır.
Küçük çocuk kağıt üzerinde görsel bir nesnenin doğadakinden son derece farklı durabildiği gerçeğini kendiliğinden keşfeder ve anlar.Örneğin ; dört bacaklı bir top çizmek bir köpek,koyun,at yerine geçebilir.

Resim yapmanın belli yönlerinin çocuğun zeka yaşıyla örtüştüğü ve dolayısıyla zeka ölçümünde kullanılabileceği varsayımına dayanarak ‘bir insan çiz’ testini geliştirirler.Vücut parçaları arasındaki oranlara ve çizgilerin akıcılığı ile parçaların tamamlanmasında kendini gösteren motor koordinasyona dikkat eder.

Çocuk resimlerine sanatsal yaklaşımlar Çocuk resimlerinin o coşkusu ve heyecanı,saflığı ve yalınlığı sanatçıları,sanat eğitimcilerini,sanat eleştirmenlerini düşündürmektedir. Bir görüş bu resimleri sanatın ilk yalın formları olarak görürken,diğer bir görüş çocukların ve yetişkinlerin sanatını ayrı tutmak gerektiğini savunur. Çocuk resimlerindeki simgelerin oluşumu ve gelişiminde en önemli faktörlerden biri de görsel uyarıcılardır.Çok fazla görsel uyarıcılarla karşı karşıyadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.