Sanat Yeni Konular

Damien Hirst-En Pahalı Sanat

Damien-Hirst-2-560x300

Kaynak(görsel): http://www.tate.org.uk

Damien Hirst, 1990’ların başında sanat dünyasına sunulan ‘Genç İngiliz Sanatçılar’  olarak anılan grubun en önemli sanatçılarından. Damien Hirst, 1995 yılında İngiltere de modern sanatlar dalında verilen en önemli ödül olan Turner Ödülü’nü almıştır. Bir süre ünlü sanat koleksiyoncusu Charles Saatchi ile birlikte çalışmış ancak 2003’ yanından ayrılmış ve yoluna tek başına devam etmiştir.

Damien Hirst-1Kaynak(görsel): http://www.tate.org.uk

Eserleri günümüzde en yüksek fiyata satılan eserler arasında. İngiliz   sanatçının 2007 yılında sergilenmeye başlanan  ‘For the love of God’ adlı eseri 51 milyon dolarlık değeri ile yaşayan bir sanatçı tarafından yapılan en pahalı sanat eseri olma özelliği taşıyor. Ayrıca sanatçının en çarpıcı eserlerinden biri olan 1992 yılında yaptığı ‘Impossibility of Death in The Mind of Someone Living’(Yaşayan Birisinin Zihninde Ölümün Fiziksel İmkânsızlığı ) adlı eseri de yaklaşık 8 milyon dolara satılmıştır. 1993 yılında Venedik Bienal için yaptığı ‘Mother and Child Divided’(Anne ve Çocuğun Ayrılığı) adlı eseride büyük bir ilgi görmüştür. Teknik olarak 1992 yılında yaptığı çalışma ile benzerlikler gösteren bu eser, ikiye kesilmiş 4 adet su tankı için sergilenen inek buzağıdan oluşmaktaydı.

Gittikçe popülaritesi artan adeta bir ikon haline gelen sanatçının eserleri halen İngiltere de ve dünyanın bir çok yerinde sergilenmekte

Damien Hirst-3Kaynak(görsel): http://www.tate.org.uk

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.