Sanat

Dijital Medya Tasarımı

 Dijital medya tasarımı kavramı ülkemizde henüz çok fazla bilinmemekte ve bu konuda çok fazla kaynak bulunmamaktadır. Ancak dünya çapında özellikle de Amerika’daki bazı üniversitelerin dijital medya tasarımı eğitim programları bulunmaktadır. Ülkemizde de az da olsa bu konuda eğitim veren birkaç kurum vardır. Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerindeki Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü buna örnek gösterilebilir. Ancak eğitim içerikleri biraz farklılık gösterebilir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile dijital medya oldukça önem kazanmış, sanat ve tasarımın bir arada uygulanabileceği ortamlar ortaya çıkmıştır. Durum böyle olunca da bu alanda profesyonel olarak çalışan insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkülerde bu konuda büyük bir eksiklik vardır.

dmdKaynak:http://opiumblue.blogspot.com/

Gelişmekte olan ülkülerde sanat ve tasarım eğitimi gelişmiş ülkülere göre biraz daha geri plandadır. Aslında bu durum oldukça yanlıştır çünkü sanat bir toplumun gelişmesindeki en büyük etkendir dolayısı ile bu konuda eğitim veren kurumlar bu ölçüde oldukça önemlidir. Tabii ki özellikle dijital medya konusunda teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve çağı yakalamak gerekir. Bu anlamda gelişmiş ülkelerin bir adım daha önde oluşu gelişmekte olan ülküler için büyük bir dezavantajdır. Ancak yine de bu sorun sanat ve tasarım eğitiminin desteklenerek geliştirilmesiyle çözülebilir.

dmd-3Kaynak:http://opiumblue.blogspot.com/

Bu anlamda dijital medyanın kullanımı ve geliştirilmesi konusunda eğitim veren kurumların sayısının artması gerekmektedir. Dijital medya tasarımı sinema, müzik, reklam filmleri, bilgisayar oyunları gibi geniş bir alanı kapsar. Bilgisayar programlarının yardımı ile sanatın gücünü bir arada kullanarak farklı çalışmalar yapmak mümkündür.

 

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü için; http://nevart.net/gorsel-iletisim-tasarimi-bolumu-hakkinda-3262/

Nevart Akademi Dijital Medya Tasarımı eğitim programı için; http://nevart.net/akademik-programlar/digital-media-design/

 

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.