Eğitim Yeni Konular

Endüstriyel Tasarım bölümü nedir?

Tasarımcı: Philippe Starck

Otomobil, cep telefonları, aydınlatma, mobilya, madencilik araçları, tıbbi malzemeler, sörf tahtaları, saç kurutma makinesi… Çok küçük projelerden, büyük tüketici ürünlerine, endüstriyel tasarımcılar sanatı ve teknolojiyi kucaklar. Onlar, yarattıkları tasarımlarla hayatımızı kolaylaştırırlar ve ülke ekonomisine katkıda bulunurlar.

Türkiye’de son dönemlerde kaliteli endüstriyel tasarımcılara çok ihtiyaç duyulmaktadır. Gelecek trendlerine göre teknolojik alanda atılımlar yapmayı düşünen bir strateji içerisinde gelişen ekonomi sebebiyle; otomotiv, askeri ürünler, uçak tasarımları, yat tasarımları gibi konularda çalışabilecek pek çok tasarımcıya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu süreçte, dünya ticaretinde büyük bir rekabet yaşanırken, endüstriyel tasarımın önemi son bir kaç yılda fazlasıyla büyüdü. Daha fazla firma ile daha fazla müşteri için yarışılan bu pazarda başarı elde edebilmek için, en yaratıcı düşünceler ile farklı fonksiyonlar üzerinde düşünmek ve yoğunlaşmak son derece önem kazanmaktadır.

Pek çok şirketin icra ettiği değişik ürünler ve güçlü pazarlama kampanyaları sayesinde günümüzde, alıcılar için çok fazla seçenek sunulmaktadır. Ancak onları tatmin etmek çok zor hale gelmiştir.

Bu nedenle bir üretici, müşterinin ne istediğini bilecek, halinden anlayacak ve kendinden emin bir şekilde en iyi ve en kaliteli ürünlerini müşterilerine sunacaktır. Bu, nedenle endüstriyel tasarımcılar ekonominin merkezindedir ve vazgeçilemezdir. Aşağıda bir öğrencinin tasarladığı yeni bir konstrüksiyon ile tasarlanan bir koltuk projesini görebilirsiniz.

Endüstriyel tasarım, bir şirketin müşterilerinin hem ihtiyaçlarını karşılayıp, hem de estetik yönüyle insanları cezbedecek yeni ürünler ve akılda kalıcı tasarımlar oluşturan bir alandır. Aynı zamanda çığır açan tasarım konseptleri ile bir firmanın uzun vadeli üne kavuşması adına son derece önemlidir. 7’den 70’e her nesil tarafından benimsenen ürünler üretmekle başarı ve istikrar sağlayan birçok firma toplumlar üzerinde önemli bir kültürel etki yaratmıştır. Örneğin günümüzde iPhone’nun dünya çapında başarılı olmasının sebebi iyi tasarımıdır. Aynı şekilde Samsung’un Apple ile rekabet içinde olabiliyor olmasının sebebi de tasarım kalitesini çok yükseltmiş olmasından kaynaklanıyor.

Endüstriyel tasarımcıları şayet yaratıcı düşünce ve işini seven bireyler olarak disiplin içerisinde çalışırlarsa, mesleklerinde daha fazla uzmanlaşarak akademik kariyer ve üst düzey görevlere giden lisansüstü çalışmalar ile birlikte dünya çapında başarılar elde edebilirler.

Endüstriyel tasarımı bölümleri 4 yıllık bölümlerdir. Türkiye’de Endüstriyel Tasarım bölümlerine üniversitelerin büyük bir çoğunluğu yetenek sınavlarıyla öğrenci kabul etmektedirler. Yetenek sınavları her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlenmektedir ve yetenek sınavlarına girmek için YGS’den baraj puanını geçmiş olmak yeterli olmaktadır. LYS puanı olmadan da yetenek sınavına girilebilir.

Yetenek sınavlarına hazırlık programımızı görmek için tıklayın>>

Endüstriyel Tasarım bölümü okuduktan sonra uzmanlaşılabilecek alanlar şöyle:

Endüstriyel tasarım
Otomotiv tasarımı
Yat tasarımı
Askeri ürünler
Teknolojik ürünler
Model yapımı
Ergonomi
Ürün tasarım yönetimi
Ürün tasarımında inovasyon
Ürün tasarımı mühendisliği
Ürün tasarımı imalat
Ürün tasarım teknolojisi
Mobilya tasarımı

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.