Sanat Yeni Konular

Endüstriyel Tasarım Nedir.

Donald-Judd-Nevart3

Endüstriyel tasarım; kavram oluşturma, geliştirme, fonksiyon ve özellikleri en iyi şekilde kullanılma, ürünün değer ve dış görünümünü belirlemede üretici ve kullanıcı arasında karşılıklı faydaya dayalı profesyonel bir çalışma alanıdır. Müşteri veya üreticinin özel gereksinimleri rehberliğinde verilerin toplanması ve sentezi aracılığı ile kavramları ve ürün geliştirme sistemlerini oluştururlar.

Tasarım süreci bireysel olabileceği gibi bir geliştirme grubunun kendi arasında işbirliği ile de gerçekleşebilir. Bu tip gruplarda genellikle pazarlama, mühendislik ve üretim uzmanları bulunur. Endüstriyel tasarım grubu tarafından belirlenen kavramlar somutlaştırılarak ortaya bir ürün çıkartılır.
Tasarımcılar kendilerini ifade ederken modeller, çizimler ve sözlü açıklama tekniklerine başvurur. Dolayısı ile bir tasarımcının kendini iyi ifade edebilmesi için çizim yeteneğinin oldukça iyi olması gereklidir. Tasarımcı bir kavramı veya ürünü oluştururken insan özellikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak bunlar ile doğrudan ilişkili bir sistem oluşturmayı amaçlar. Endüstriyel tasarımcı insanın tarihsel sosyolojik ve psikolojik tecrübelerini kaynak olarak kullanır. Endüstriyel tasarımcı aynı zamanda bir ürünü veya kavramı oluştururken bazı teknik süreçleri hesaba katmalıdır. Ürünün üretiminden dağıtım ve satışına kadar bütün bu sürece hakim olmalıdır.

Ülkemizde endüstriyel tasarım sektörü tıpkı grafik tasarım gibi oldukça gelişmiştir ve bir çok ünlü tasarımcı yetişmiştir. Dünyaca ünlü tasarım yarışmalarından ödülle dönen Türk tasarımcıların sayısı git gide artış gösteriyor. Bu durum tasarım eğitiminin gelişimine oldukça olumlu bir şekilde yansımaktadır.Bu alana ilginiz varsa. İyi bir eğitim alarak ve kendinizi geliştirerek siz de bir endüstriyel tasarımcı olabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Bölümü hakkında bilgi için tıklayın

Yetenek Sınavları için tıklayın

Eğitim Ücretleri için tıklayın

Similar Posts

One thought on “Endüstriyel Tasarım Nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.