Ana sayfa » Eğitim, Yeni Konular

Fotoğraf Bölümü Nedir?

Gönderen kişi | 03 Ekim 2013 – 05:44

Fotoğraf bölümü nedir

Fotoğraf bölümü güzel sanatlar fakültelerinin diğer bölümleri gibi öğrencilerini özel yetenek sınavı ile alır. Ancak diğerlerinden biraz farklıdır. Genellikle iki aşamalı olan bu sınavın,  ilk aşaması genel kültür sınavı, ikinci aşaması ise portfolyo sunumu şeklinde gerçekleşir. Ancak  üniversiteler bu sınavları kendi bünyelerinden yaptıkları için farklılık gösterebilir. Öğrencilerin tercih ettikleri üniversitelerden ön bilgi almaları faydalı olur. Fotoğraf bölümü öğrencileri sanat fotoğrafı, moda fotoğrafı, belgesel fotoğrafı gibi alanlarda uzman olunabilir.  Kendi fotoğraf sergilerini açabilir, çeşitli dergi, gazete, TV gibi medya kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca  güzel sanatlarla ilgili eğitim  kurumlarında akademik kariyer yapabilirler.

Fotoğrafçılığın sanat olup olmadığı konusunda tartışmalar halen devam etse de tarihin akışını değiştiren birçok fotoğraf bulunmaktadır. Ülkemizde fotoğrafçılık alanında  dünyaca ünlü isimler yer almaktadır. Dolayısıyla fotoğrafçılık önemli bir yere sahiptir. Fotoğraf, anı ölümsüzleştirmek ve insanların o ana tanıklık etmelerini sağlamaktır. Bu anlamda oldukça kutsal bir meslektir. Fotoğrafçılık hem sanatsal hem de  teknik açıdan oldukça donanımlı olmayı ayrıca üretken ve yaratıcı olmayı gerektirir.  Bu bölümü düşünen arkadaşlara şimdiden başarılar. Siz de tarihin akışını değiştiren fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tags: , , , , ,

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.