Eğitim Yeni Konular

Gazi Üniversitesi

nevart_akademi_gazi_üniversitesi_tanıtım560x370Gazi Üniversitesi rektörlük binası

Kısa üniversite tanıtımları yazımızda bu hafta Gazi Üniversitesini tanıtıyoruz. Cumhuriyet sonrası dönemde kurulan en eski üniversitelerden biridir. Ayrıca öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasındadır. Okul kurulduğu yıldan bu yana birçok akademisyen, tarihçi, bilim adamı ve sanatçı yetiştirmiştir. Ayrıca rektörlük binası cumhuriyet tarihinin önemli yapıları arasındadır. Mimar Kemaleddin tarafından yapılan bina 20 liralık banknotlar üzerinde de kullanılmıştır.

Ankara’nın çeşitli yerlerinde kampüsü bulunan okulun rektörlüğün bulunduğu ana kampüsü Ankara’nın Beşevler semtindedir. Ayrıca Resim Öğretmenliği bölümü bu yerleşke içerisinde yer alır. Ancak Güzel Sanatlar Fakültesinin bulunduğu Gölbaşı kampüsü şehir merkezine yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Bu üniversiteyi düşünen öğrencilerin bu gibi koşulları göz önünde bulundurması gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise öğrencileri doğrudan ilgilendiren YGS puanı konusudur. Diğer üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakülteleri öğrencilere yetenek sınavına katılım koşulu olarak YGS’den barajı geçmeyi yeterli koşul olarak sunarken Gazi Üniversitesi’nde bu durum biraz farklıdır. Örneğin geçen yıl yapılan yetenek sınavında üniversite taban puanı 250 olarak belirlemiş ve birçok öğrenci bu durumda mağdur olmuştur. Bu nedenle öğrencilerin yetenek sınavına gireceği üniversite ile sürekli iletişim halinde olması ve güncel bilgi alması oldukça önemlidir. Bir diğer durum sınav başvuru sürecinin biraz meşakkatli olmasıdır. Diğer birçok üniversitede sınav başvurularını internet üzerinde yapılabilirken Gazi Üniversitesi’nde kişinin ana kampüse giderek bireysel başvuru yapması gerekmektedir. Bu durum şehir dışında gelecek öğrenciler için sıkıntı yaratabilir.

Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim, Heykel, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Tasarımı gibi bölümlerin yanı sıra Eğitim Fakültesinde bulunan Resim Öğretmenliği bölümü yer almaktadır. Gazi Üniversitesi düşünen tüm öğrencilere şimdiden başarılar.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.