Geleceğin Yükselen Mesleği Gastronomi

Ülkemizde yeni yeni farkındalık oluşturan bir kavram olan Gastronomi gün geçtikçe önemini daha çok gösteriyor. Gastronomi doğru yiyeceği seçme,  hazırlama, hijyen, yaratıcılık, görsellik sunma ve insanların bundan keyif almasını sağlama sanatı olarak tanımlanıyor. Yemek pişirmenin de ötesinde bir mutfak sanatı olan Gastronomi bir süredir gençler arasında tercih edilen gözde mesleklerden biri olmaya devam ediyor. Yiyeceklerin servis edilmesi, lezzeti,kalitesi, yemek yenilen mekanın her türlü estetiği ve personellerin nitelikleri gibi konularla da doğrudan ilgili olan gastronomi, deyim yerindeyse yemek yemenin yalnızca beslenmek ve doymak olarak anlaşılmaması gerektiğini, her anlamda zevk ve keyif almak için oluşan bir sistem olduğunu gösteriyor. Gıdaların hangi iklimsel koşullarla, hangi coğrafyada, ne tür aşamalardan geçerek üretildiğini, tarihini ve kültürünü ön plana çıkartarak kapsamlı şekilde belirtiyor.
Kaynak: Dîner pour une marque de cosmétique @ Château de Saint Just
Dünyanın hemen her yerinde önemi git gide artan  gastronomi, ülkemizde de yemek kültürünün zengin olması ve insanların dışarıda yemek yeme kültürlerinin yaygınlaşması göz önünde bulundurulduğunda gençler için kariyer yapılabilecek en zevkli, en tercih edilen alanlardan biri haline geldi. Geçmiş dönemlerde meslek liselerinden mezun olunarak şef aşçı olunabiliyor iken, günümüzde üniversitelerimizin bünyesinde açılan 2 ya da 4 yıllık gastronomi bölümünden mezun olunarak ‘Executive Chef’ ünvanı alınabiliniyor. Mezun olan öğrenciler çeşitli otellerde, tatil köylerinde, catering şirketlerinde,  restaurantlarda çalışabilirler. Ayrıca cruise line denilen büyük yolcu gemilerinde de çalışma imkanı bulabilirler.  Gastronomi bölümü olan bazı üniversiteler ise şöyle; Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi. Ayrıca bu bölüme duyulan ilgi ile birlikte gastronomi eğitimi veren üniversitelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.
Kaynak: Dîner pour une marque de cosmétique @ Château de Saint Just
Gastronomi bölümünde  yeme-içmenin bir sanat olarak kabul edildiği göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilere temel sanat eğitimi, resim, heykel gibi alanlarda da eğitim veriliyor. Eğitim alınan ders ve uygulamalar ise; Restoran, yiyecek-içecek yönetimi, yemek pişirme teknikleri, tarih,kültür ve sanat konuları başta olmak üzere, klasik yemek pişirme teknikleri, dünya mutfağı, Fransız, İtalyan, Türk, Osmanlı, Akdeniz, Uzakdoğu mutfakları ve modern mutfak teknikleri, uygulamalı olarak veriliyor. Ayrıca işletme yönetimi maliyet muhasebesi ve restaurant işletmeciliği gibi derslerde öğrencilerin öğrencilerin uzmanlaşmak istediği alana göre çeşitlilik katmaktadır. Pastacılık sanatından, çikolata hazırlama tekniklerine, şarapçılığa girişe kadar tüm pratik derslerin yanında, öğrenciler sanat tarihi, dünya mutfak kültürü, yemek tarihi gibi teorik dersler ile mutfak sanatı ve kültürünü değişik perspektiflerle derinlemesine uygulamalı ve teorik olarak inceleme imkanına sahip oluyorlar.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.