Ana sayfa » Eğitim, Yeni Konular

Grafik Tasarım Bölümü Nedir?

Gönderen kişi | 10 Ekim 2013 – 14:09

Güzel Sanatlar Fakültesinin  İç mimarlık ile birlikte en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte grafik tasarım bölümü çok geniş bir alana yayılmaktadır. Bu durum da grafik tasarım bölümünü cazip hale getirmiştir.  Grafik tasarım bir metni, bir düşünceyi veya sloganı çeşitli araçlar kullanarak görselleştirmeyi amaçlar. Grafik tasarım aynı zamanda  kitleler arası iletişimi daha kolay hale getirmiştir. Yani farklı kültürleri aynı dili konuşmasalar bile grafik araçları kullanarak bir araya getirebilir. Buda günümüzde,  görsel iletişimin yazılı metinlerden daha etkili olduğunun bir kanıtıdır.

grafik tasarım nedir

Tasarım:Genis Carreras

Bir grafik tasarımcının kendini geliştirmesi, değişen çağa ve gelişen teknolojiye ayak uydurması gerekmektedir. Bu bölüme ilgi duyan insanlar aynı anda hem tasarımcı hemde sanatçı  gibi düşünebilmelidir. Yani, bir tasarımın hem kullanılabilir hemde sanatsal bir değer  taşıması onu diğerlerinden ayrıcalıklı yapar.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler  reklam ajanslarında, dergi ve gazete gibi basın  yayın organlarında, televizyon kanallarında,  matbaalarda,   kısacası  görsel tasarımın kullanıldığı bir çok alanda iş bulabilmektedirler. Günümüzde grafik tasarım büyük ölçüde bilgisayar programları ile (Photoshop, Illustrator, Indesign, Dreamweaver  ve  Flash) ile uygulanmaktadır. Bu alanı düşünen öğrencilerin bu tür bilgisayar programları hakkında önceden bilgi sahibi olmaları kendilerine öğrencilik hayatlarında büyük avantaj sağlar.

 

Tags: , , ,

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.