Sanat

Grafik Tasarım Nedir?

 

Nevart_Grafik_Tasarım
Nevart Akademi Grafik Tasarım

Grafik tasarım sanat ve teknolojinin yaratıcılık ile birleştiği bir görsel iletişim yöntemidir. Bir mesajı aktarmak, bir konuyu anlatmak ve ya bir problemi çözmek amaçlı görsel ögelerin kullanıldığı bir dildir. Bir anlamda grafik tasarımın özü insan bilgi ve deneyiminin belgelemek için fikir, duygu ve ifadeleri çeşitli formlar kazandırmaktır.  Grafik tasarımda tipografi, sayfa düzeni, denge gibi görsel sanatların temel prensipleri geçerlidir.

Grafik tasarımın uygulandığı alanlar gelişen teknoloji ile fazlasıyla genişlemiştir. Bunlar, logo ve marka oluşturmak, kitapi dergi, gazete gibi basılı yayın organları, posterler, billboardlar, Tv reklamları ve arayüz tasarımı vb… Grafik tasarım bir anlamda günlük yaşamın bir parçasıdır. Giydiğimiz t-shirtler den kullandığımız bilgisayar ve telefonlara, evimizdeki eşyalara kadar neredeyse her şeyde grafik tasarımın etkisini görmek mümkündür.

kaynak: http://www.ted.com/

Grafik tasarımın en önemli özelliklerinden biri de önceden var olan malzemeleri bir araya getirerek yeni bir kompozisyon ve anlatım dili geliştirmesidir. Böylece çeşitli unsurlar bir araya gelerek yeni bir tasarım ortaya çıkar.

Grafik tasarım kavramı ilk defa  1922 yılında William Addison Dwiggins tarafından dile getirilmiş. Nispeten yakın bir tarih gibi gözükse de bazı çevrelerce grafik tasarımın tarihi çok öncelere, insanlık tarihinin ilk yıllarında mağara duvarına yapılan çizimlere kadar dayanır. Profesyonel grafik tasarım sektörü hızla küreselleşen dünya ile paralel olarak büyümüş ve gelişmiştir. Grafik tasarımın öneminin artması ile üniversitelerde ve çeşitli eğitim kurumları bu alan ile ilgili dersler verilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde de birçok üniversitenin güzel sanatlar fakültesinde grafik tasarımı bölümü bulunmaktadır. Sizde bu alana ilgi duyuyorsanız iyi bir eğitim almalı ve kendinizi geliştirmelisiniz.

Grafik tasarımı bölümü için tıklayın 

Yetenek Sınavları hakkında detaylı bilgi için tıklayın

 

 

 

 

 

Similar Posts

One thought on “Grafik Tasarım Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.