Ana sayfa » Sanat, Yeni Konular

Grant Wood

Gönderen kişi | 14 Ocak 2014 – 13:29
nevart_akademi_sanatçılar_560x530

http://www.grantwoodartgallery.org

 

13 Şubat 1891 doğumlu Amerikalı ressam Grant Wood 20.yüzyılın sanat anlamında önde gelen isimlerinden biridir.

Babasını küçük yaşta kaybeden sanatçı liseden mezun olduktan sonra bir sanat okuluna kayıt yaptırmıştır. O yıllarda sanata olan merakı ve tutkusu iyiden iyi artmıştı. Köy işlerinden fırsat buldukça sürekli resim yapıyor, vakıflara ve çeşitli yardım kuruluşlarında gönüllü olarak çalışıyordu. Geçimi sağlamak için çeşitli reklam kuruluşlarında el ilanları afişler tasarlıyor, basit mimarı çizimler yapıyordu. Sanatının ilk yıllarında empresyonizm ve post-empresyonizm akımlarından etkilenmiştir. Grant Wood kısacası yaşadığı çevreye ayak uydurmuş, hem sanatını hem de günlük işlerini idare etmeyi başarabilmiştir. Ayrıca Grant Wood o yıllarda ücretsiz resim eğitimi de vermekteydi.

nevart_akademi_sanatçılar_2_560x530

http://www.grantwoodartgallery.org

Kaynak(görsel): http://www.grantwoodartgallery.org

Amerikalı sanatçı Regionalism(bölgecilik) akımının en önemli isimlerindendir. Kendi yaşadığı çevreyi ve bölgenin halkını kendi üslubu ile tasvir etmeye çalışmıştır. Daha çok yerel bir sanatçı konumda olan Grant Wood eserleri ile ismini dünyaya duyurmayı başarabilmiştir. Günümüzde Amerika’nın en önemli sanatçılarından biri olarak gösterilmektedir.

Sanatçının en bilinen çalışmalarından biri Amerikan sanatının en önemli resimlerinden biri olan “Amerikan Gotik” isimli eseridir. Bu eser günümüzde adeta kültürel bir ikon haline gelmiştir. Eser ilk sergilendiği yıldan itibaren büyük bir ilgi görmüştür. Bu eser sayesinde sanatçının ismi hızla yayılmış ve eleştirmenlerden  olumlu tepkiler almıştır. Sanatçının tablosunda görünen kadın figürü aslen sanatçının kız kardeşi yaşlı adam ise kendi diş hekimidir. Ressamın bu tablosundaki kasvetli hava hemen kendini belli etmektedir. Özellikle resimdeki iki figürün kıyafetleri ve donuk yüz ifadeleri bunun en belirgin göstergesidir.

nevart_akademi_sanatçılar_3_560x530

http://www.grantwoodartgallery.org12

Kaynak(görsel): http://www.grantwoodartgallery.org12

Şubat 1942 yılında hayata veda eden sanatçı bu yıla kadar oldukça aktif bir ressam olmuştur. Yağlı boyanın yani sıra birçok farklı türde çalışmalar yapmıştır. Örneğin mürekkep, seramik, metal ve ahşap olmak üzere çeşitli materyaller kullanarak çok yönlü bir sanatçı olmuştur.

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.