Ana sayfa » Yeni Konular

Heykel Bölümü Nedir?

Gönderen kişi | 23 Ekim 2013 – 14:44
nevart_heykel-2-560x300

Heykel Bölümü Nedir?

 

Heykel bölümü ülkemizde köklü bir geçmişe sahiptir. İlk olarak tıpkı resim bölümü gibi 1882 de kurulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesin’de eğitim vermeye başladı. Ünlü heykeltıraşlarımızdan Zühtü  Müridoğlu da bu üniversitenin heykel bölümünden mezun olmuştur.  Resim ve mimarlık gibi güzel sanatlar fakültesinin en eski bölümüdür. Daha sonraki yıllarda birçok üniversitenin güzel sanatlar fakültelerinde heykel eğitimi verilmeye başlanmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Alman ekolu heykeltıraşları dönemde kendini gösterirken cumhuriyetin ilerleyen dönemlerinde gelişen sanat ve sanat akımları Türk sanatçılara daha büyük imkanlar sağlamıştır.

 

Nevart_heykel_2_560_330

Heykel Bölümü Nedir?

 

Heykel eğitiminde sanat tarihi, sanat psikolojisi, sanat felsefesi, mitoloji gibi teorik derslerin yanı sıra eğitimin asıl unsuru olan uygulama dersleri verilir. Uygulama dersleri üniversitenin kendi bünyesindeki heykel atölyelerinde verilir. Bu noktada üniversitenin imkanları çok önemlidir. Bu yüzden öğrenciler tercih yapmadan önce çok iyi düşünmeli ve iyi bir araştırma yapmalıdır. Heykel bölümü öğrencileri uzmanlaşmak istedikleri alana göre belli bir yılın sonunda istedikleri uzmanlık alanını seçerler. Bir heykeltıraş sanat hakkında bilgi sahibi olduğu kadar zanaat hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Heykel bölümünden mezun olan öğrenciler birçok farklı alanda iş imkanına sahiptir. Serbest sanatçı, akademisyen, sanatın çeşitli dalları ve heykel restorasyonu yapan özel şirketlerde çalışabilirler. Ayrıca çevre tasarımcısı, madalyon ve takı tasarımcısı, televizyon ve tiyatro dekoratörlüğü, heykel konusunda eğitim veren çeşitli kuruluşlarda eğitmen olarak çalışabilirler. Bir heykeltıraş kendini geliştirmeli ve uzmanlaşmak istediği alanı iyi seçmelidir.

 

 

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.