İç Mimarlık Nedir.

nevart-akademi-ic-mimarlık-nedir

İç mimarlık bütün yaratıcı unsurların bir arada toplanarak bir iç mekan tasarlama sürecidir. Bu süreç planlama, estetik ve teknik çözümler ile başarıya ulaşır. Programlanmış iç mekan çalışmaları çevrenin kullanım amacına yönelik tasarlanmasıdır.

İç mimarlık işlevsellik ve görsel ambiyansın en uygun şekilde harmanlanarak kullanılmasıdır. İç mimarlıkta pratik, estetik ve işlevsel tasarımlar kişilerin yaşam tarzını ortaya koyar.

Bir iç mekan tasarımında pek çok faktör rol oynar. Bunlardan bazıları görsel faktörler(renk, ışık, biçim), dokunsal faktörler(yüzey, şekil, doku), işitsel faktörler(gürültü, yankı). Tasarımcının sahip olması gerekenler ise , tasarımla ilgili materyalleri kullanırken estetik ,pratik ve teknik bilgidir.  Bir iç mimarın, insanların nesnelerle olan etkileşimini anlaması gerekir. İç mekanı tasarlarken , aynı zamanda mekanda kullanılacak mobilya,süs ve aksesuarları da göz önünde bulundurmalı ve bu faktörler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır.

Tasarımcıların ilgilenmesi gereken materyaller ise başlıca şunlardır :  mobilya, aydınlatma, halı ve zemin kaplamaları, boya ve duvar kaplamaları, cam, metal, demirbaşlar, sanat eserleridir. Son olarak ; iç mimarlar sanat ve mimarlık tarihindeki diğer tasarım stilleri hakkında da bilgi sahibi olmalıdır.

İç Mimar Ne Yapar?

Bir iç mimar kaliteli ve fonksiyonel iç mekanlar yaratan eğitimli profesyonel bir tasarımcıdır. Tasarımcı edindiği tecrübeler ile sürekli kendini geliştirerek daha iyi, sağlıklı, güvenli ve rahat bir fiziki bir ortam tasarlar.

İç mekan tasarımı ve Dekorasyon arasındaki fark nedir?

İç mekan tasarımı profesyonel iç mimarlar tarafından teknik detaylar hesaplanarak işlevselliğin ön planda olduğu oldukça geniş bir bir çalışma alanıdır. Dekorasyon İç mimarlığın küçük bir bölümünü oluşturur ve daha çok kişisel zevklerin ön planda olduğu daha az detaylı bir süreçtir.

Kaynak: www.asidva.org

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.