Sanat

İŞTE SİZE FIRSAT

Evde Kal Vaktini Değerlendir

Hepimizin evde olduğu bu günlerde zorunlu olmadıkça dışarayı çıkmıyoruz ve evde kalıyoruz. Bu süreçte uyarıları dikkate alalım ve sağlığımıza dikkat edelim sadece kendimize değil başkalarına karşıda sorumluyuz. Peki neredeyse vaktimizin tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde neler yapabiliriz, kendimize ne katabiliriz.  Tam bu noktada sanat devreye giriyor. Kendimize herhangi bir sanat dalında hobi edinebilir ve evde geçirdiğimiz bu zamanı hem verimli hem eğlenceli şekilde kullanabiliriz.

Araştırmalara göre müzik, resim, drama, heykel, çizim vb. yaratıcı ifade biçimlerinden herhangi birinde çalışmalar yapan öğrencilerin, uygulanan testler ve sınavlarda daha yüksek puanlar elde ettiğini ortaya koymuştur.

Lise son sınıf öğrencilerinin yaratıcılık düzeylerini belirme amaçlı yapılan bir çalışma

nevart akademi evde kal

Hangi Sanat Dalını Tercih Etmeliyim

Aslında bu sorunun cevabı size bağlı. Resim, heykel, müzik hatta grafik tasarım veya video tasarım alanlarında kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin biz Ankara’da faaliyet gösteren bir resim kursu olarak Nevart Akademi öğrencilerimize kendilerini tanımalarını öneriyoruz. Hangi sanat dalından hoşlanıyorsanız oraya yönelmeniz sizin açınızdan her zaman daha avantajlıdır.

Ben Çöp Adam Bile Çizemem

Nevart Akademi Resim Kursu olarak belki de insanlardan en çok duyduğumuz cümle budur. Çizim eğitimi almadan önce birçok kişi ben çöp adam bile çizemem diye düşünüyor. Ancak bunu denemeden öğrenemezsiniz.

Kalemi Eline al ve Karala

Öncelikle oran orantı, anatomi bilgisi, perspektif gibi kavramlar sizi korkutmasın. Çizim yaparken elinizin rahat olması çok önemlidir. Boş bir kağıda düz veya dairesel çizgiler atarak başlayın. Daha sonra bu çizgilerden düzgün geometrik şekille oluşturmaya çalışın. Bu teknik size kalemi tanıma ve doğru kullanma becerisi kazandıracaktır.nevart resim kursu sanat

Kopya Çekmek Serbest

Evde çalışırken Gördüğünüz bir sanat eseri ve ya herhangi bir çizimin aynısı yapmaya çalışın. Bu süreçte istediğiniz tekniği kullanmakta serbestsiniz. Bunun size faydası çizim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve sürecin nasıl işlediğini öğretmesidir. Çizeceğin eserin sanat tarihinden bir sanatçıya ait olmasına dikkat etmelisiniz. İnternette her çizim estetik bir değer taşımayabilir. Ayrıca farklı disiplinlerden esinlenerek kendi özgün işlerinizi de çıkarabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Eğer yaptığınız çalışmaları herhangi bir yerde yayınlayacaksanız kesinlikle özgün olması gerekmektedir. Yani yaptığınız çalışma tamamen size ait olmalı. Yukarıda anlattığımız durum sadece evinizde kendi yaptığınız çalışmalar için geçerlidir.

Belli Sınırlılıkları Olan Bireyler İçin Sanat

Yapılan araştırmalar zihinsel engelli bireylerin sanat eğitimi alması veya herhangi bir sanat dalı ile ilgilenmesi gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Görsel Sanatlar Eğitiminin Zihinsel Engelli Bireyler Üzerindeki Etkisi

  • Kollarını, ellerini, parmaklarını dikkatli ve doğru şekilde kullanmasını öğrenerek küçük ve büyük (ince ve kaba) kasları gelişir.
  • El-göz ve zihin güçlerini bir iş yapmada uygun biçimde kullanır.
  • Renkleri tanır, ayırt eder, ana renklerden değişik renkler elde eder.
  • Eşyalar arasında şekil, renk ve oran ilişkileri kurar.
  • Çevre ile ilgili gözlemlerini, duygu ve düşüncelerini resim, şekil, renk ve modelle anlatır.
  • Basit genellemeler ve bilgi geçişi yapma yetisini geliştirir.
  • Uygun kararlar alma ve uygulama yetisi kazanır.
  • Kendine güven kazanır.
  • Bir eser meydana getirmenin hazzını duyar.

Prof. Dr. Selda ÇAĞLAR (1979: 420-430)

Ben profesyonel olmak istiyorum.

Görsel sanatların hangi dalı olursa olsun(grafik tasarım, resim, moda tasarımı, heykel vs.) profesyonel olarak bu alana yönelmek istiyorsanız bu işin basit bir şey olmadığını kavramanız gerekir. Öncelikle görsel sanatlar sabır işidir. Bu süreçte sabırlı ve kararlı olmak oldukça önemlidir. Disiplinli bir çalışma ile bu alanda başarılı olabilirsiniz. Bu süreç kolay olmayabilir ancak inanın sonuçları sizi kesinlikle tatmin edecektir. Unutmayın kömür aşırı yüksek basınca maruz kaldığında elmas olur.

“Bir kişinin baskı altında olduğu bir durum, potansiyellerini gösterme şansı verir.”

Ayrıca Nevart Akademi Youtube kanalını takip ederek çizim teknikleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.