Sanat

JACOB CASS Grafik Tasarım Öğrencileri ile Buluştu

nevart_akademi_tasarım_nedir_jacobs_cass_560x320-1 JACOB CASS Grafik Tasarım Öğrencileri ile Buluştu

 • Ben çizim yapamıyorum, bu benim iyi bir tasarımcı olma şansımı azaltır mı?
  Çizim yapabilmek bir tasarımcının olmazsa olmazı değildir. Anacak iyi bir tasarımcı için çizebiliyor olmak önemlidir. Çizim yaparken sizden beklenen Salvador Dali olmanız değildir. Çizim yapmak tasarım arayışındaki düşsel süreçte size fikir verir. Her ne kadar günümüzde bilgisayar teknolojisi size tüm çizim esnekliğini verme konusunda iddialı olsa da, el ile yapılan çizim hızına yetişmesi mümkün değildir. Tüm tasarımcıların ortak deneyimlerinden biri ne istediğinizi görselleştirmek için en kolay, en hızlı ve en etkileyici yöntemdir çizim. Çizim anlık fikirleri görselleştirerek sizin süreçteki gelişim ve geriye dönüşlerinize imkân verir.
 • Ben Helvetica, Arial , Times New Roman arasındaki farkları neden bilmek zorundayım?
  Burada isimden daha önemli olan bu detayların tasarım dünyasındaki form karşılığıdır. Bu farklılıklar tasarımcıya pazardaki formların bulduğu karşılıkların ne olduğu fikrini verir. Neden Helvetica, Neden Arial Öyle ki herkes tarafından beğenilen takdir edilen, pazarda karşılığı olan bu ünlü tipografilerin taşıdığı görsel ve estetik değerin ne olduğunu anlamak yenilerini üretmek için tasarımcıya ışık verir. Birde pazarlama süreçlerindeki başarı hikayeleri genç tasarımcılar tarafından dikkatle incelenebilmelidir.
 • Bir grafik tasarımcı hangi bilgisayar programlarını bilmelidir.
  Bir grafik tasarımcının dünyası ADOBE serisi ile bütünleşik olmalıdır. Genelde bir birine yakın kullanım özelliklerine sahip olan bu seriden Illustrator programı bir grafik tasarımcı için ana kaynaktır. Bunun ile birlikte sürekli kullanacağı programlar arasında Photoshop ve InDesign programlarını bilme tercihi grafik tasarımcının tercih edebileceği lüksler arasında değildir. Bu üç ana programın yanında tasarımcının yoğunlaşacağı ve zaman zaman kullanacağı pek çok program sıralanabilir. Ancak programları bilmesinden daha önemli olan, bu programlardaki ustalık ve hızıdır. Bu da ancak programları ne kadar sık ve çok kullandığı ile ilgilidir.
 • Bir öğrenci olarak programları satın almak oldukça pahalı, yasa dışı kopyalarını indirmenin bir sakıncası var mı?

Bu kullanıcının inisiyatifinde bir ahlaki tercihtir. Bazı okullar program, print, kitap ve çeşitli deneyimler için öğrencilerden 1000$ daha fazla ücret alıyor. Bu bana saçma geliyor. Adobe öğrenciler için yakın zamanda özel olanaklar sunmaya başladı.  Bu biraz kişisel. Ancak eğer imkan varsa lisanslı programlar kullanmak her zaman tercih edilmeli. Lisanslı programların performansı her zaman daha yüksektir. Belki okul ile yapılacak ortak çalışmalar Adobe ile bir pazarlık şansını da doğurur. Bunun için Adobe ile görüşülebilir.

 • Grafik tasarımcının özgeçmişi nasıl olmalıdır?

Bu soru çok geniş bir soru. Nasıl ve ne kadar olacağından çok, vereceği fikir önemlidir.  Özgeçmişin kendisi de bir tasarım ürünü olmalı ve izleyiciyi şaşırtmalıdır. Benim ilk özgeçmişim. Normal bir A4’ün ikiye katlı halinden oluşmaktaydı. Arkalı ve önlü tasarladığım öz geçmişte siyah ve beyaz renkleri kullanmıştım. Djital print kullanmamış ve tamamını el ile yapıp boyamıştım. Farklıydı , dikkat çekiyordu ve benim neler yapabileceğime dair fikir veriyordu.

 • Ben grafik tasarım dünyasında tecrübe edinmek için ücretsiz çalışmalı mıyım? Nasıl tecrübe sahibi olabilirim.

Yeni mezun bir grafik tasarımcının düşüneceği en son şey paradır. Kendinizi test sürüşündeki bir araç gibi düşünün. Asla acele etmeyin. Eğer çok küçük bir bedel karşılığında bile olsa özel bir tasarım ofisinde yer edinebiliyorsanız çok şanslı sayılırsınız.  Ancak bu süreyi çok uzun tutmayın. Okul size çok az şey öğretecektir. Grafik tasarımı öğreneceğiniz gerçek yer sektördür.  Bunun aksini kim söylerse onun yanından hızlıca kaçın.

 • Yaşadığım şehirden bir iş bulmak için ayrılmalı mıyım?

nevart_akademi_tasarım_nedir_jacobs_cass_560x320-2

Yaşadığınız şehirdeki grafik tasarım okullarının mezun sayıları ve bu sayıların yıllara göre birikmesini hesap etmelisiniz. Bazen rekabet tasarımcının gelişimine katkı sağlasa da bu sürece tahammül etmek zor olabilir. Bulunduğunuz şehirdeki grafik tasarım pazarı ve sizin ilişkilerinizde bu noktada çok önemli. Ama her zaman en büyüklerle en büyük yerde çalışmayı hedeflemelisiniz. Bu günün grafik tasarımının en kalabalık ve rekabetin en yüksek olduğu şehir internettir. Bence internet şehrine çok erken yerleşin. Ve o şehirde ev sahibi olun.

 • Freelance olanaklara sahip olmanın doğru yöntemi nedir?
  Bundan daha önce de bahsetmiştim. İlk anlaşma her zaman çok önemlidir. İyi bir tasarımcıya her kesin her zaman ihtiyacı vardır. İyi tasarımlar kendini iyi pazarlar. İyi olmadan asla kendinizi seviş etmeyin. Grafik tasarım dünyasının önde gelen isimleri ile mutlaka e-posta yolu ile tanışın. Fikirlerini alın. Onlara karşı asla küstah olmayın. Unutmayın iyi bir tasarımcının yanında değerinizi artar. Ve hazır olduğunuzda İnternetteki pazarda yer edinin. Günün bir kısmını bu pazarda kendinizi pazarlamak için çalışan bir tezgâhtar gibi konumlandırın.
 • Deneyimim olmadığı halde baskı öncesi, baskı süreci ve servis aşamalarını nasıl yöneteceğim. Müşteriye bu süreci nasıl tanımlamayım?

Müşterinize asla yalan söylemeyin. En yakınınızdaki bir matbaaya gidip bu süreçler hakkında çözüm ortaklığı önerin. Veya bu süreçlerde uzmanlaşmış iyi tasarımcılara iş teklif edin. Ama bunlar kısa süreli çözümlerdir. Er aya geç bu süreçleri bilmeniz gerekir. Çünkü bu süreçler tasarımcıyı tasarım yaparken doğru veya yanlış yönlendirebilir.

 • Ben bir grafik tasarımcı olarak oyun sektöründen iş alabilir miyim?

Kendinize yakın hissettiğiniz bir alanda uzmanlaşmayı hedefleyin. Logo tasarımı, kitap tasarımı, dergi tasarımı, ara yüz tasarımı, web tasarımı gibi. Uzmanlaştığınız alanlar dışında da ikincil ve üçüncül alanlarınız olmalıdır. İlgi duyun o alanla ilgili sipariş gelmeden kendi kendinizin müşterisi olun. Çalışmalar yapıp. Sunun.

Son Soru- Bir grafik tasarım öğrencisine önereceğiniz en özel öneriniz nedir?

Bu büyük soru. Grafik tasarım öğrencisinin bir çalışma haritası olmalı ve ilerleyişini buna göre yapmalıdır. Görsel grafik tasarım tarihini bilin. Yaşayan en önemli grafik tasarımcıları tanıyın. En iyi grafik tasarımları arşivleyin ve her gün bir kaç tanesini kopyalayın.  Geniş bir font arşivi edinin ve fontları tanıyın. Aile bireylerinizi tanır gibi tanıyın. Kendinize tüm grafiklerini ücretsiz olarak tasarlayacağınız küçük işletmeler bulunu. Tasarımlarını yapıp onlara hediye edin. Ve tasarım yapmayı sevin. Çok sevin.

Derleyen : Nevart Sanat Akademisi

Kaynak: http://justcreative.com/about/

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.