Jan Švankmajer

svankmajer-jan-01-g

Jan Švankmajer birçok farklı alanda eserleri olan 1934 Çek Cumhuriyeti doğumlu yönetmen ve sanatçıdır. Sürrealizm akımından etkilenmiştir özellikle gerçeküstü animasyonları ile tanınır.

Jan Švankmajer  çocukken gittiği kukla tiyatronun daha sonraki sanatsal yaşamına büyük bir etkisi olduğunu söylemiştir. Yani sanatçının kariyeri bu kukla tiyatrosu ile başlamıştır diyebiliriz. Eğitimini Prag Sahne Sanatları Akademisi’nin kukla bölümünde tamamlayan sanatçı 1958 yılında Emil Radok’un “Doktor Faust” filmine katkıda bulunmuştur. Daha sonra Prag Tiyatrosu için çalışmaya başlayan Švankmajer buradan da Laterna Magika tiyatrosuna geçmiştir. Bu tiyatro deneyiminin izleri sanatçının 1964 yılında yayımlanan ilk filmi The Last Trick’de görülebilir. Švankmajer’in gerçeküstü üslubu bu alanda kendisinden sonra gelen birçok sanatçıyı etkilemiştir.

2005 yılında kendisi de ressam ve yazar olan Eva Švankmajerová ile evlenmiştir ve beraber birçok filmde çalışmışlardır.  Jan Švankmajer gerçeküstü filmlerinde Eva Švankmajerová’nın resim yeteneğinden de büyük ölçüde faydalanmıştır.  Filmlerinde genellikle abartılı sesler ve hızlı hareketler kullanır. Stop-motion tekniğini kullanan sanatçı birçok filmini kil kullanarak yapmıştır. Švankmajer en sevdiği ve sıklıkla kullandığı konulardan biri de gıdadır. Filmlerinde bunu sürrealist bir yaklaşımla izleyiciye aktarır.

1972 yılında komünist rejim tarafından bir süre film yapması yasaklanmıştır. Bu tarihe kadar sanatçı toplam 14 kısa metraj filme imza atmıştır. Švankmajer 1980’li yıllara kadar  özellikle batıda çok fazla tanınmıyordu. Onun tanınmasını sağlayan filmi ise 1987 yılındaki ilk uzun metraj filmi Alice’dir. Jan Švankmajer bu filmi ile Berlin Film Festivali’nden ödül ile dönmüştür. Sanatçı genellikle stop-motion tekniği kullansa da son yıllarda filmlerine canlı sahneleri de dahil etti.

Jan Svankmajer – Passionate Dialogue from xenatunda on Vimeo.
 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.