Ana sayfa » Yeni Konular

John Maeda-Sanat ve Tasarım

Gönderen kişi | 15 Kasım 2013 – 15:24

John_maeda-Headshot

1966 Amerika doğumlu Japon asıllı grafik tasarımcı, bilgisayar programcısı, akademisyen, yazar John Maeda teknoloji, tasarım ve liderlik üzerine çalışmalar yapmıştır. aynı zamanda “Rhode Island School of Design” ın başkanıdır.

John Maeda aslen MIT( Massachusetts Institute of Technology)’de yazılım mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Maeda o yıllarda sanat ve teknolojinin bir arada kullanılabileceğini keşfetmiştir.  Paul Rand ve Muriel Cooper’dan çalışmalarında oldukça etkilenmiştir. Yüksek lisansını da yine aynı üniversitede görsel sanatlar üzerine yapmıştır. Daha sonra doktorasını tamamlamak üzere Japonya’nın Tsukaba Üniversitesine başvurmuş ve Sanat ve Tasarım üzerine doktorasını tamamlamıştır.

john.maeda_design.process

Maeda dijital medyayı ve geleneksel sanat tekniğinin bir arada kullanmayı amaçlamış ve ilk işlerinden biri bu yönde olmuştur. Maeda bilim, teknoloji, mühendislik, matematik’e sanatı da ekleyerek yeni bir akım başlatmıştır. Teknik ve yaratıcılığı bir arada kullanarak günümüz dünyasında sanat ve tasarıma farklı bir boyut kazandırmış, adeta geçmiş ile geleceğin buluşmasını sağlamıştır.

Meade’nın liderlik üzerine yaptığı çalışmalarda insanların görsel algıları üzerine olmuştur. Örneğin bir yazının sadece fontunu değiştirerek insanlarda farklı duygular yarattığını gözlemlemiştir. Yani bir tasarımın işlevsel ve kolay üretilebilir olması kadar insanlar üzerinde bıraktığı etki de oldukça önemlidir. Amerikalı tasarımcı çalışmalarını hep bu yönde yapmış ve tasarımın insan psikolojisi ile ilişkisini her zaman önemsemiştir. Yani klasik anlayışlar “form fonksiyonu takip etmeli” kalıbının dışına çıkarak tasarıma sanatı da eklemiş ve böylece çok daha farklı ve ilgi uyandıran çalışmalar yapmıştır.

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.