Sanat

Kumaşların Dünyasına Giriş

KUMAŞ NEDİR NASIL ÜRETİLİR?

İnsanların temel ihtiyaçlarından birisi de giyinmek, örtünmektir. Giyinme  ve örtme isteğiyle hareket edilen her alanda kullanılan ipek, yün, keten vb. dokumalarının geneline kumaş denir.  Kumaşlar; dokuma veya örme metodu ile üretilir, atkı ve çözgü ipliklerinin birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından üstünden geçirilmesiyle oluşan kaplayıcı yüzeylerdir.

İLK KUMAŞI KİM BULDU?

İlk dokuma kumaşı bulan kişinin belli olmamasıyla birlikte sonrasında üretilen yünlü, pamuklu, ipekli gibi birçok kumaş türünü bulan isimler bellidir. Ama ilk kumaşı kimin bulduğu net bir şekilde bilinmemektedir.

Konya’nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük’te yapılan bir kazı sonrasında dünyanın ilk kumaşının bulunmasıyla büyük bir heyecan yaşanmıştır. Dokuz bin yıllık bir yerleşim alanı olan Çatalhöyük’te bir bebek iskeletine sarılı olarak bulunan ve yapılan incelemeler sonucu kendirden dokunduğu anlaşılan kumaş parçasının dünyadaki ilk kumaş parçalarından biri olduğuna karar verilmiştir.

İlk olarak kumaş üretimine keten ile başlanmış ve uzun yıllar keten kumaş ile devam edilmiştir. 17. yüzyılda dokumada kullanılması amacıyla yün ve gelişen teknolojinin de katkısıyla ve yine aynı yüzyılda keşfedilen pamuk kullanımı yaygınlaşmıştır.

Keten Kumaş

Pamuklu Kumaş

Dokuma Yün Kumaş

17. yüzyılda kullanılan  diğer kumaş türleri daha çok Fransa’da üretilmiş ve askeri amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Asker üniformalarında yünü tercih eden Fransızlar dokumada hızla gelişerek sadece fabrikalarda değil evlerde de kurulan dokuma tezgahlarıyla kumaş üretmeye başlamışlardır.

Yaşanılan savaşlar ve göçlerle birlikte Fransızların İngiltere’ye olan akınları sadece bir mülteci akını olmaktan çıkıp aynı zamanda yanlarında getirdikleri dokuma tezgahlarıyla İngiltere’nin ekonomisine de ciddi bir katkı sağlamıştır. Böylelikle dokuma konusunda başta Fransa ardından İngiltere hızla gelişerek günümüz tekstil sanayisinin başlangıcını oluşturmuşlardır.

Leonardo Da Vinci Mekiği

Ünlü bir ressam olan Leonardo da Vinci aynı zamanda tam bir kumaş aşığı ve dokuma meraklısı biri olarak kumaşın tarihçesine de mekiği keşfetmesiyle (1490) girmiştir. Daha çok elde imal edilen iplikler  kullanılarak dokuma tezgahlarında imal edilen kumaşlar ünlü ressamın keşfettiği mekiği de kullanması le sanayide dokumanın hızla gelişmesini sağlamıştır. Büyük bir keşif olan mekik dokuma işlemini hızlandırıp üretimin çoğalmasını sağlamıştır.

1733 yılında mekiğin uçan mekik olarak yeniden adlandırılıp geliştirilmesi ile kumaş üretimi bir anda 10-15 katına çıkartılmıştır.

İplik Bükme Aleti

1767 yılında James Hargreaves daha önce üretilen, ama verim alınmayan bir iplik bükme aletini tekrar  ele alarak bir kişinin aynı anda 120 ipliği birden bükebileceği hale getirmiştir.

Ve o günlerden bu günlere gerek iplik imalatı . gerek dokuma tezgâhları , gerekse de iplik türleri her geçen gün gelişerek günümüze kadar gelmiştir.

KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

Kumaş, kıyafetlerde, döşemelerde, mefruşatta ve çeşitli eşyalarda en güzel üretim kaynaklarından biridir. Kıyafetlerde kullanılan kumaşlar hangi giyim ürünü olarak kullanılacaksa ona göre her biri farklı beden seçenekleri ve farklı beden şekilleri için tasarlanır. Kumaş çeşitleri denildiğinde bu alanın oldukça geniş olduğunu hatta günlük hayatımızda adı bilinmeyen türlerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Yazlık, kışlık ve mevsimlik olmak üzere farklı özelliklere sahip kumaşlar her mevsimde farklı kıyafetler için tercih edilir. Döşeme ve Mefruşat alanında da aynı şekilde tercihler yapılabilir. 

Örnek verecek olursak yazlık kumaşlarda en çok keten, şilebezi, krep, şifon, ipek, pamuklu kumaşlar ve tülbent kumaşı tercih edilmektedir. Kışlık kumaşlarda ise daha çok pamuk, yün, kaşmir, kaşe vb. kumaşlar sıkça kullanılmaktadır.

Ülkü Düğer

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.