Sanat

Le Corbusier: Modern Mimarlığın Kurucusu

Le Corbusier (6 Ekim 1887-27 Ağustos 1965)

Le Corbusier İsviçre doğumlu Fransız mimar ve ressamdır. 20. yüzyılın modern mimarisinin babası ve yeni stilin kurucusu Le Corbusier kendini ilerici ve devrimci teorilerinden dolayı sık sık spekülasyonların ve eleştirilerin ortasında buldu.

le-corbusier-nevart-akademiLe Corbusier İsviçre’de Jura Dağları yakınlarındaki La Chaux-de-Fonds’da doğdu. Babası saat kadranı ustasıydı, annesi piyanist. Le Corbusier çok küçük yaşlardan itibaren resim yapmayı çok sevdi, yakınlardaki dağlara gidip hayvanları ve bitkileri çizerdi.

O dönemlerde Avrupa endüstrileşmeye başlamıştı ve saatçilik yavaş yavaş elektronik gelişmeye ayak uydurmaya başlamıştı. Genç Le Corbusier’in saatçilik üzerinde çalışması onun için zaman kaybı olacaktı. Sanat okulundaki öğretmeni Charles L’Eplattenier, Le Corbusier’in üstün yeteneğini gördü ve onu mimarlığa yönlendirdi. Le Corbusier’in başlangıçta mimarlığa hiç ilgisi yoktu. Kalbinin ressamlığa yakın olmasına rağmen öğretmenine karşı gelmedi ve mimarlığa yöneldi.

Ünlü bir mimar olmadan önce Le Corbusier’in ismi Charles-Edouard Jeanneret’di. Jeanneret ressam olmayı hayal eden bir gençti. 19 yaşındayken yaptığı seyahat Le Corbusier’nin tüm hayatını etkiledi. Balkanlar’a, İstanbul’a ve Atina’ya yaptığı gezilerde daha önce hiç hayal etmediği bir çevreyle karşılaştı. Orada doğaya ve mimariye aşık oldu. Bir İtalyan manastırında bir gece geçirdikten sonra bir şeyi farketti: Bir kişinin yaşayabileceği en iyi yer iyi ısıtılmış olan ve yıldızların görünebileceği şekilde tasarlanmış pencereleri olan bir mekan. Le Corbusier bu düşünceye hayatının sonuna kadar bağlandı.

 

Villa Savoye, Poissy, Fransa
Villa Savoye, Poissy, Fransa

Le Corbusier Paris’e 30 yaşında taşındı ve orada takma isim olan “Le Corbusier” ismini kullanmaya başladı. Mimarlığının ilk yıllarını geçirdiği Paris Le Corbusier’nin şehir plancılığı hakkında da düşünmeye başlamasına sebep oldu. Paris şehirdışından gelen nüfusun da artmasıyla kaotik ve kalabalıktı. Banyosu olmayan, ısıtma sistemi bulunmayan binalarda insanlar fabrikaların zehirli dumanlarının içerisinde kötü bir hayat sürüyordu. Bu durum Le Corbusier’nin 3 milyon kişiyi barındıracak “Çağdaş Şehir” (Ville Contemporaine) projesine ilham kaynağı olmuştu.

Yeterince güneş alan binalar öngördü. İnsanların sirkülasyonuyla araçlarınkini ayıracak kaldırımlar ve yürüyüş yolları planladı. Bu mimaride yeni bir düşünce şekliydi. Herkesin peceresinin kenardına oturup kitap okuyabileceği, ağaçların yanında hava kirliliğinden ya da trafik kazalarından korkmadan yürüyebileceği bir mekan. Bu gibi ilerici düşünceler Marsille'deki "Housing Unit" (Unite d'Habitation) projesine hayat verdi. Bu proje günümüzün modern apartmanlarının prototipini yaratmıştır. Bu projelerinden dolayı Le Corbusier hem modern mimarinin kurucusu olarak övülmüş hem de projelerinin "ruhsuz" olduğu şeklinde eleştiriye maruz kalmıştı. Yine de şehirlerin problemlerini çözerek insanlar için yaşayabilecekleri en iyi ortamı yaratmak için çalışmayı hayatının sonuna kadar sürdürdü.

Hayatının son gününde Le Corbusier Fransa'nın güneyinde Akdenizde yürüyüş yaptı. Doktorlar kalp krizi geçireceğini söyleyerek yüzmesini yasaklamıştı. Buna rağmen kendini Akdeniz’in sularına bıraktı ve bir daha geri gelmedi. Le Corbusier 77 yaşında hayatını kaybetti, ancak dehası bugün şehirlerin mimarisinde yaşıyor.

 

Fotoğrafların kaynağı: https://42ndblackwatch1881.wordpress.com/2009/04/25/le-corbusier-the-father-of-international-style-design/
http://static.memrise.com/uploads/things/images/12968771_130305_1106_29.jpg

Similar Posts

2 thoughts on “Le Corbusier: Modern Mimarlığın Kurucusu
  1. Çok güzel bir yazı olmuş.Belki Le corbusier olmasaydı günümüzde ki mimarlık olmazdı.Ayrıca Villa Savoye’yi yaptıktan sonra çatısından yağmur yağdığında su akması da çok acıklıdır 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.