LEGO nasıl doğdu?

Lego günümüzün en bilinen markalarından biri. Sadece bir oyuncak markası olarak değil hayatın akışına yön veren ve oyuncak sektörüne farklı bir bakış açısı kazandıran bir tasarım. Bu marka insanlar üzerinde öyle bir etki bırakmıştır ki bugün bu tarz oyuncakların hepsi halk arasında lego olarak anılmaktadır.

nevart_akademi_lego_nasıl_doğdu_1

Lego’nun hikayesi 1932 yılında  Danimarka’nın daha sonra adı Lego ile özdeşleşen küçük bir sahil kasabası olan Billund da başlıyor. O yıllarda marangozculuk yaparak hayatını kazanan  Ole Kirk Christiansen ekonomik krizden etkilenerek süs eşyası olarak minyatür mobilyalar üretmeye başladı . Daha sonra bu fikrini geliştirdi ve ahşap oyuncaklar üretmeye karar verdi ve böylece legonun temelleri atılmış oldu. Danimarkalı marangoz küçük oğlundan da esinlenerek ilk legoyu ahşap olarak ve bugün ki halinden çok daha basit bir yapıda üretti. Lego kabaca kendi kendine kenetlenebilen tuğlalar prensibine dayanmaktadır.

Legonun plastik haline alması 1947 yılını buldu. Plastik legonun çok daha kolay ve ucuza imal edilebiliyordu. Bu yıldan itibaren lego hızlı büyüdü ve başlangıçta çalışanlar bir elin parmak sayısını geçmezken 1948’de 50 çalışanı oldu. 1949 yılında firma plastik enjeksiyon ve kalıp makinesi alarak seri üretim yapmaya başladı. Bu teknikle birlikte dünya çapında başarıya ulaştı. Danimarkalı marangoz Christiansen 1961 yılında legonun patentini aldı. O dönemlerde Lego Group’un mottusu “det bedste er ikke for godt” yani “sadece en iyi olan en iyisidir”di. Bugü hala aynı sloganı kullanıyorlar.

nevart_akademi_lego_nasıl_doğdu_2Kaynak(görsel)http://www.creativebloq.com/inspiration/lego-art-1233496

Lego Group 1960’lardan bu yana binlerce farklı lego seti piyasaya sürdü. Günümüzde Lego ile büyük heykellerden minyatür şehirler kadar neredeyse her şey yapılabiliyor.  Ayrıca son yıllarda film ve bilgisayar oyunu temasıyla birçok ürün piyasaya çıktı. Legoyu başarıı bir tasarım yapan en büyük etkenlerde birisi de basit yapısı ve ortaya çıkan şekillerin geliştirilmeye açık olmasıdır. Bu durumun çocuklarda yaratıcılık ve zeka gelişimine yaptığı büyük katkı Lego’yu çok önemli bir noktaya taşıyor. Tabi ki bu durum sadece çocukların değil yetişkinlerin ve özellikle gençlerin legoya büyük bir ilgi duymasını sağlıyor. Bu ilgi o kadar büyük ki şimdilerde legodan yapılan robotlar bile var. Lego gelişen çağa ayak uydurarak daha uzun yıllar varlığını sürdürecek gibi gözüküyor.

nevart_akademi_lego_nasıl_doğdu_3Kaynak(görsel): http://www.lego.com

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.