Ana sayfa » Sanat, Yeni Konular

Mehmet Babat Söyleşi

Gönderen kişi | 16 Aralık 2016 – 08:30
Ressam Mehmet Babat

Mehmet Babat söyleşi

Nevart Akademi Eğitimcilerimiz den Mehmet Babat’ın Kültür Sanat dergisinde yayımlanan röportajından kısa bir bölüm. Röportajın tamamını okumak için Kültür Sanat Dergisi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kendinizden, sanat ve yaşam süreçleriniz den bahseder misin?

Başlangıçtan bugüne gelirken resim sanatında hangi yollardan geçtiniz? Aslında resimci olacağımı ilkokuldayken fark etmiştim yani resim yapmanın beni mutlu edeceğini hissediyordum. İlkokulu Van’da okudum. Karma sınıfta ders görüyorduk 1.sınıflar, 2.sınıflar, 3.sınıflar 5’e kadar aynı sınıftaydık, öğretmenimiz birer saat ders anlatırdı bize her sınıf yan yana uzunlamasına dizilmiş sıralardan oluşuyordu, öğretmenimiz bize ders anlatırken yan sıra yani üçüncü sınıflar kaynatırdı diğer yandan 4. Sınıflar 5.sınıflar ortada Kürtçe bir gırgır dönerdi. Öğretmenimiz Kürtçe bilmiyor biz de Türkçe bilmiyoruz sadece 4. Ve 5. Sınıflar biraz Türkçe biliyorlardı öyle yarım yamalak tercümanlık yaparlardı öğretmenle aramızda. Ortak iki paylaşım oluşmuştu öğretmenimle aramda biri resim diğeri de rakamlar, toplama çıkarmayı rakamları görünce anlıyordum birde başında artı eksi işaretlerini ezberlemiştim görünce hemen yapardım. Diğeri de resim öğretmenim resim yap derdi var gücümle konuşarak anlatamadıklarımı resim yaparak anlatırdım, resim yaptıkça öğretmenimle iletişimim artıyor her gün resim yapıyordum.

 

Ressam Mehmet Babat

Hiçbiryer-tuval-üzerine-karışık-teknik-150×150-2015-min-1024×1013

Tags: , , , , ,

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.