Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

mimar-sinan-01Kaynak(görsel) http://www.universiterehberim.com/

Bu yazı serisi üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri hakkında kısa bir tanıtım niteliğindedir. Amaç bu üniversitede okumak isteyen öğrencilere basitçe üniversiteyi tanıtmak ve hangi bölümlerin yetenek sınavı ile öğrenci aldığını öğrencilere duyurmak . İlk olarak ülkemizin en eski üniversitelerinden olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile başlayalım dedik. Ayrıca daha detaylı bilgi için üniversite ile doğrudan iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Türkiye’nin en eski üniversitelerinden biridir. Güzel sanatlar eğitimi veren ilk kurumdur. 1882 yılındı Ünlü ressam Osman Hamdi Bey tarafından Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kurulmuştur.  1982 yılında  çıkarılan kanun ile üniversiteye dönüşerek bugün ki adını almıştır. Ülkemizde şuanda güzel sanatlar eğitimi veren en önemli kurumlardan biridir. Bir anlamda Güzel Sanatlar konusunda markadır. Bu güne kadar birçok sanatçı ve tasarımcı bu üniversiteden mezun olmuştur.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesinde Fotoğraf, Grafik Tasarım, Geleneksel Türk Sanatları, Heykel, Resim, Sahne Dekorları ve Kostümü, Tekstil ve Moda Tasarımı, Seramik ve Cam Tasarımı, Sinema Televizyon gibi başlıca bölümler bulunmaktadır.  Bu bölümler öğrencilerini yetenek sınav ile almaktadır. Ayrıca Mimarlık Fakültesinde, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Mimarlık  gibi bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerden İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. 

Yetenek sınavları ile ilgili tıklayınız

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.