Ana sayfa » Yeni Konular

Moda| Barok Dönemi

Gönderen kişi | 07 Ekim 2016 – 21:11
Andrew yee

Photo by Andrew Yee

 

1600-1700 yılları arasında geçen dönem Barok Dönemidir. Bu dönem moda tarihinde görkemli ve gösterişli bir dönemi simgeler. Barok modası denilince akla genellikle gösterişli, altın işlemeli, ağır elbiseler gelir; zenginlik, ağır süslemeler, göz alıcı renkler bu dönemin genel özellikleridir.

Barok modası ilk 17. yüzyılda sert korselerin ve kabarık elbiselerin alışkanlık haline gelmiş, Fransız saraylarında kullanılmıştır. Böylece Barok tarzı Fransa’ da gelişmiştir.

Barok döneminde genellikle koyu renkte ipekler, brokarlar, keten yakalar ve dantelli kumaşlar kullanılmış, kadın kıyafetlerinde detaylı süslemelerle ve korselerle birlikte kullanılmıştır.

Kare kesimli elbise yakaları da yine dantellerle süslenir. Etekler iki kat olup birinci katı açık ,ikinci katı koyu renktedir. Eteğin kenarı drape ile süslenir. Drape süslemeler geniş ve omuzları açık bırakan dekolteli yakalarda da uygulanmıştır.

1600-1650 yıllarında kadın elbiseleri genellikle yüksek belli ancak 1650′ lerden sonra bel hizası aşağıya inerek uzun gövdeli elbiseler ortaya çıkmaya başlamış ve omuzlar da giderek aşağıya inmiştir

Barok moda döneminin dikkat çekici kumaşları özellikle tafta, kadife, yün, atlas, muar, kamlot ve pamuktur.

Yazar | Dilara Tamtürk 

Nevart Akademi Öğrenci Yazıları

Tags: , , , , , , ,

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.