Sanat

Moda geçer Stil Kalır – Coco Chanel

nevart_akademi_moda_ikonu_560x320_2O, kadınlara sadece kıyafet satmadı onlara yeni bir yaşam tarzı sundu. İşe bir şapka dükkanıyla başlayan Coco Chanel, bugün dünyanın en çok bilinen markalarından birine ismini vermeyi başardı:

Chanel markası denilince aklımıza gündelik yaşamımızda kullandığımız birçok kişisel eşyamız gelebilir: Saat, ayakkabı, gözlük, elbise… Akıllı, şık ve modern bir kadın olan Coco Chanel’in sıfırdan yarattığı markanın öyküsü, Coco’nun hayat hikâyesi kadar ilginç. Ünlü moda devi Christian Dior onun için şöyle diyor: ”Siyah bir kazak ve on sıra inciyle modada bir devrim yarattı.” Chanel’in tasarımları kadın modasının belirleyicisi oldu. O sıkıcı korselerin yerine rahat kullanımı olan elbiseler, takımlar, pantolonlar tasarladı. Chanel, tüm dünyaya siyah mini elbiseyi, Chanel No.5 parfümü ve hem şık hem de gündelik olan tasarımlarını armağan etti.

-“Lüksün rahat olması gerekir, aksi takdirde lüks değildir”
Coco Chanel’in moda anlayışı her zaman konfor üzerine olmuştur. Müşterilerinin rahatlığı her zaman ilk plandadır. Asla moda için moda yaratmamıştır.

Alçak topuklu ayakkabılar, ceket altına giyilen kolsuz bluzlar, uzun kayışlı çantalar… Tüm bunlar kadınların konforu göz önüne alınarak tasarlanmıştır.

-“Pantolon, kadınları özgürleştirir”
Coco Chanel’e kadar kadınlar dar korseler içinde acı çekiyorlardı. Kadın pantolonu tasarlayan ve giyen ilk kişi olan Coco Chanel’in cesareti başlarda çok eleştirilse de, kısa sürede kadınlar arasında pantolon modası hızla yayıldı.
Coco, kısa pantolonları pahalı klasik kazaklarla birlikte giyerdi. Gece dışarı çıkarken giymek için tasarladığı geniş pantolonları ise Marlene Dietrich sayesinde çok meşhur oldu.

-“Mükemmel bir etek diz kapağını örtmelidir”
Matmazel Coco, görünen diz kapaklarının estetik olmadığını düşündüğü için ideal etek boyunun dizleri örten olduğuna inanıyordu.
İş kadınları için düz ve dar etekler tasarladı. İnanılmaz zarif etekler…

-“Küçük siyah elbiseleri taparcasına sevin”
Coco Chanel 1926 yılında küçük siyah elbise kavramını hayatımıza soktu. Hem gece hem gündüz kullanılan, hem seksi hem çok yönlü olan, aksesuarlar ile farklı görünümlere bürünen bu elbiseleri kadınlara hediye etti.
Yas rengi olarak kabul edilen siyah, Chanel’den sonra klasik şıklığın rengi oldu.

-“Mükemmel bir takım hem feminen hem maskülen unsurları birleştirmelidir”
1920’lerde; bob kesim saçlar, çocuksu bir siluet ve gözlerde ışıltı çok popülerdi. Coco Chanel, bu maskülen giyim tarzını alarak, boncuklarla süslediği şık denizci takımlarını yarattı.

-“Ceket yumuşak olmalıdır”
1925 yılında Coco, ilk yumuşak ceketi tasarladı. Bu yepyeni bir yaklaşım idi.

İpekten, kol oyuğu geniş ve dar kollu sunduğu ceketler çok zarif bulundu.

nevart_akademi_moda_ikonu_560x320_1Günümüz Chanel tasarımlarından biri  Görsel Kaynak: http://www.chanel.com/

-“Aksesuar: Ne kadar fazla o kadar iyi”
Coco Chanel aksesuarları çok seviyordu. Takıları üst üste takmak favori görünümüydü. Pahalı mücevherler ile bijuteriyi birleştiriyordu.

-“Şık ayakkabılar iki renk olabilir”
Chanel, ayakkabıda siyah ve beyaz kombinasyonunun ayakları seksi ve küçük gösterdiğine inanıyordu. Meşhur siyah beyaz Chanel ayakkabılar da bu inançtan doğmuştur.

-“Omuz askılı çanta en iyisidir”
Omuz askılı çanta en iyisidir çünkü elleri serbest bırakır. Chanel’in klasikler arasına girmiş, zincir saplı kapitone omuz çantası hala en çok satan çanta modellerinden biridir. Modası asla geçmeyecek…

“Parfüm, giyim kadar önemlidir”
Parfüm kullanmayan bir kadının geleceği yoktur diyecek kadar parfüme önem veren Coco Chanel, 1922 yılında kadınların ve erkeklerin deli olduğu meşhur Chanel No5’i yarattı. Bu parfüm, o günden bu yana hala en çok satanlar arasında…

Moda dünyasının fenomeni ”Coco” lakaplı Gabrielle Chanel’in gerçek yaşam hikayesi beyaz perdeye yansıdı.Yönetmenliğini Anne Fontaine’nin yaptığı filmde, Chanel’i, Audrey Tautou canlandırdı.
Benoit Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain, Emmanuelle Devos’un de rol aldığı film, Coco Chanel’in, Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri içeriyor.
Moda tasarımcısı olmak için güzel bir zaman

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.