Eğitim Yeni Konular

Moda Tasarımı Nedir

Kaynak(Görsel): http://bridgeportart.com/

Moda tasarımı, kıyafet ve çeşitli aksesuarlar oluşturma amaçlı tasarımın temel özelliklerini barındıran bir ifade biçimidir. Moda tasarımı kültürel ve sosyal değişimlerden doğrudan etkilenir ve zamanla değişen tüketici taleplerine göre şekillenir.Moda tasarımı haute couture ve hazır giyim olmak üzere ikiye ayrılır.

Haute couture Fransızca “Yüksek-dikim, kaliteli-dikiş” anlamı gelmektedir. Haute couture geleneği 1950’li yıllara kadar uzanır. Haute couture giysi tek bir kişi için yapılır ve genellikle paha kumaşlar kullanılarak el işçiliğine önem verilir. Bu tür tasarımlar moda evleri için yüksek maliyetlidir ancak prestij ve tanıtım için oldukça önemlidir. Bu yüzden birçok moda evi haute couture tasarımlara önem verir.

Hazır giyimde daha çok seri üretime önem verildiği için daha az maliyetli ve daha az zaman alan tasarımlardır. Moda evleri genelde haute couture tasarımları daha basitleştirerek ve daha az maliyetle seri üretime uygun hale getirir. Hazır giyim koleksiyonları moda haftaları denilen belirli dönemlerde sunulur. Moda haftaları sonbahar/kış ve ilkbahar/yaz olmak üzere yılda iki kez gerçekleşen etkinliklerdir.

Bir moda tasarımcısı sanatsal ve yaratıcı düşünebilmedir. Sanat ve tasarımın temel ilkelerini bilmek zorundadır.Temel çizim teknikleri, renk bilgisi, tasarımda denge gibi temel prensiplere hakim olmalı ve kendini ifade edebilmelidir. Teknik bilgisi ve hayal gücünü kullanarak kapasitesini en iyi şekilde kullanmalıdır. En önemli unsurlardan biri moda tasarımcısının kendi tarzı ve stilini geliştirmesi yani özgün olması ayrıca yeniliklere açık olması gerekir.

Moda tasarımı oldukça sıkı çalışmayı gerektiren bir meslek olarak iyi bir eğitim gerektirir. Çeşitli üniversitelerden ve özel eğitim kurumlarında moda tasarımı eğitimi verilmektedir. Üniversitelerin moda tasarımı bölümleri öğrencilerini genellikle portfolyo sunumu ve yetenek sınavı ile seçmektedir. Bu anlamda moda tasarımı bölümlerini tercih etmek isteyenlerin iyi bir ön çalışma yapması büyük önem taşır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.