Sanat

MODANIN KISA TARİHİ

ikinci dünya savaşı moda

1900’ler moda tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

 

1903 yılında modern yüzyılın terzilerinden Charles Worth’un yanında çalışan Paul Poiret Paris’te kendi atölyesini açmıştır. Paul Poiret doğu esintilerini elbiselerine yansıtmıştır. Kemeri yukarı taşıyarak göğüslerin yumuşaklığını ortaya çıkarmış dolayısıyla o güne kadarki modanın dışına çıktığı için yarattığı elbiseler terzilik açısından yeni buluş olarak değerlendirilmiştir. 1900’lü yılların başlarında halkı moda konusunda daha çok bilgilendirmek için çeşitli moda dergileri çıkarılmıştır. İlk dergi ‘‘1901 yılında ‘Femina’ adlı moda dergisidir . 1905 yılından itibaren de yoğun bir şekilde gazeteler moda dergileri çıkarmaya başlamıştır. 1913 yılında Gabriel Coco Chanel  şapka tasarlamaya başlayarak moda dünyasına girmiştir.

nevart akademi moda tarihi

Channel var olan düzeni tek başına değiştiren güçlü bir tasarımcıdır. O, kadınları kabarık, korseli, dar elbiselerden kurtarıp, rahat ve şık olmalarını sağlamıştır. O yıllarda, pantolon sadece erkeklerin giydiği bir parça iken, Channel kadınlara özel pantolonlar tasarlamıştır. Siyah mini elbiseler, inci kolyeler, ceketler bir kadını zarif ve asil bir görüntüye aynı zamanda rahatlığa kavuşturmuştur. 1920’li yıllarda 1. Dünya Savaşı ile birlikte, özgürlük rüzgarları esmeye başlamıştır.  30’lu yıllarda 20’li yıllara göre bir değişim söz konusudur. Bu dönem 1920lerin aksine zarif ve feminen bir havaya bürünmüş, keskin hatların yerini yumuşak hatlar almıştır. 1930 kadını; uzun etekli, erkeksi tayyörlü, kloş kenarlı fötr şapkası kullanarak yalın bir görüntü oluşturmuştur.

II. Dünya Savaşı’nın etkileri 1940‟ların modasına damgasını vurmuştur.

 

Savaş döneminde giyim ve kuşam karneye bağlanmış, Avrupa modası savaştan her konuda etkilenmiştir. Değişen ekonomik ve sosyal yaşam tasarımcıların yaratıcılıklarını da etkilemiştir. 1940‟lar modada durgunluk döneminin başladığı yıllardır.

1940‟lı yıllarda savaş döneminde, kumaş sıkıntısı kadınların moda konusunda daha yaratıcı olmalarına neden olmuş, kadınlar kendi yaptıkları aksesuar ve elbiselerle şıklıklarından ödün vermemeye çaba göstermişlerdir. Kadınlar kıyafetlerini kendileri dikmeye ve kullanılmış kumaşları yeniden değerlendirmeye başlamışlardır. Chanel, bu dönem blazer ceketleriyle de bir devrim yaratmıştır. Pantolonun kadın giyim çeşitleri içinde yer almasını sağlamıştır. Christian Dior 1947 yılında gerçekleştirdiği defile ile moda dünyasına yeni bir akımı getirmiştir. Dior‟un koleksiyonunda, dişilik ön plana çıkarılmıştır, göğüs ve ince beli vurgulayan elastik korse ve tarlatanların geri dönüşüyle kadınsı tasarımlar ortaya konmuştur.

ikinci dünya savaşı moda

 

1950li yıllarda 2. Dünya Savaşı'nın bitmesiyle modaya olan ilgi yeniden artmıştır.

 

1950’lerin kıyafetleri pili, kabarık astarlar ve gösterişli yakalar içermektedir. Kalem etekler ilk kez 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Kalem etek modelleri daha çok orta yaşlı kadınlar tarafından giyilmiş, genç kızlar ise kloş elbise ve etek modellerini tercih etmişler. Aynı zamanda bu dönemde parlak ve gösterişli renk ve desenler moda dünyasının tekrar canlanmasına vesile olmuştur. 1960’larda kıyafetler darlaşmış, elbiseler kısalmış, renkler artmış ve aksesuarlar giderek daha da çok göze çarpmaya başlamıştır. Prenses görünümü ise her dönem var. Kabarık etekler şapkalarla, aksesuarlarla daha da kuvvetlendirilmiştir. 1960’larda feminen görüntü maskülen parçalarla birleşmeye başlamıştır. Şapka ve eldiven o dönemin vazgeçilmez aksesuarları olmuştur.

İspanyol paçanın doğuşu ve punk kültürü.

 

1970'lerde ise kısa eteklerin yerini A kesimli, uzun ve bol elbiseler almıştır. Maksi elbiselerde çiçek desenleri, kadınsı kumaşlar ve yumuşak renk tonları kullanılmıştır. Bu dönemde mücevherler, boncuklar, püsküller, desenli fular ve eşarplar tamamlayıcı unsurlar olmuştur. Gençlerde ise parkalar, kısa şortlar, İspanyol paçalar görülmüştür. 1980'li yıllarda renkli ve cesur makyaj stilleri, vatkalar, büyük kolyeler ve uzun sarkık küpeler dönemin önemli moda parçalar olmuştur. Bu dönemde batıda gelişen giysi modası akımlarının ekonomik koşullardan etkilenmesi kaçınılmazdır. Ekonomik zorluklar, özellikle genç kadınların ve öğrencilerin eğlenceli bir giyim biçimini denemesine yol açar. Bunlar postmodern beden tanımlamaları olarak nitelendirilmektedir. Punk kültürü bu dönemde yayılmaya başlamıştır. Bu yılların makyajı abartılı, pembe, yeşil ve mavi renklerini barındırmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde permalı ve dağınık saç modelleri tercih edilmiştir.

70'li yıllar

 

Geçmişe dönüş

 

90ların başındaki moda 80li yılların devamı gibidir. tayt görünümlü giyildiğinde vücudun şeklini alan pantolonlar, kot görünümlü gömlekler, dökümlü kazaklar, t-shirtler, neon renkler, sweatshirtler ve siyah deri ceketler 90ların başlarına damgasını vurmuştur. 90’lı yılların ortalarına gelindiğinde moda da 1960 ve 1970li yılların canlanmasını yaşamıştır. Hippi stili çiçekli elbiseler, boğazlı kazaklar, dantel bluzlar, deniz kabuğu şekilli kolyeler, hasır şapkalar, dolgu topuklu ayakkabılar 90lı yılların ortasında modanın karşılığı olmuştur. 2000’ li yılların başında popüler olan hip hop şarkılar modayı da etkilemiştir. Bol jeanler, eşofmanlar, sweatshirtler, sneakerlar, büyük zincirler, bandanalar, renkli bileklikler, deri ceketler, salaş kıyafetler trend olmuştur. Converse tarzı lastik ayakkabılar, neon renkler, skinny jeanler  2000’ lerin vazgeçilmez parçaları olmuştur. Düşük bel trendi bu dönemde ortaya çıkmıştır. 80’lerin sembolü tayt, tekrar popüler olmuştur ve uzun tunikler, gömlekler ile birlikte kullanılmıştır. Deri, parlak modern kumaşlarla yeniden yorumlanmıştır. Bohem tarzı yansıtan işli bluzlar, uzun etekler ve pançolar 2000’ lerin hit parçaları olmuştur.

2000'ler moda

Günümüzde moda ve stil


 

2010’lu yıllarda geniş ve dar modellerdeki her çeşit pantolon, sade ve çiçekli her türlü etek ve elbise moda olmuştur. Bu dönemde canlı renkler ve neon renkler kullanılmaktadır. Günümüze yaklaştıkça bluzlar olabildiğince kısalmış, yırtık boyfriend pantolonlar ve belde gömlek bağlama, yaz döneminde dev tişörtler, kış döneminde dev mont, kazak ve sweatshirtler; mom jeanler, tüllü uzun etekler moda olmuştur.

günümüz modası

 

Zeynep Ülkü Düğer

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.