Sanat Yeni Konular

NFT Nedir ve Sanat Dünyasını Neden Sarsıyor?

NFT (Non-Fungible Token) son zamanlarda sanat dünyasının en popüler kelimelerinden biri haline geldi. Çizimler, GIF’ler veya tweet’ler gibi dijital varlıklara yatırım yapmanın yeni bir yoludur.

NFT’lerin sanat dünyasında devrim yapma potansiyeli var, belki de şunu söylemek daha iyi olur. zaten devrim yapıyorlar. Bu eğilim neden artıyor ve dijital jeton(token) ne anlama geliyor? Bu yeni hareketi anlamak için bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

NFT nasıl çalışır ?

Dijital sanat eseri, tweet, GIF veya başka herhangi bir dijital dosya gibi dijital bir varlık satın alırken, alıcı bir NFT jetonu alır. Bu sanatçının imzasıyla şifrelenmiş bir seri numarası türüdür. Bu seri numarası  bir tür imza veya daha doğrusu bir özgünlük sertifikası haline gelir. Böyle bir işlem, blok zincirine (herhangi bir sahtekarlık yapmayı neredeyse imkansız hale getirecek şekilde bilgi kaydeden dijital bir sistem) kaydedilir ve halka açık hale gelir. Değiştirilemez, silinemez veya iptal edilemez. Dijital varlığın alıcısı, genellikle geniş çapta erişilebilir ve daha geniş kitlelere sunulan malın resmi sahibi olur. NFT jetonu yeniden satılabilir ve sonuç olarak dijital varlık bir sonraki alıcıya aktarılabilir.

NFT nasıl ortaya çıktı ?

İlk NFT’ler Larva Labs isimli Amerikalı bir stüdyonun 2017 yılında geliştirdiği Cyrpto Punk isimli dijital karakterler ile ortaya çıkmıştır. Crypto Punks, Ethereum platformundaki ilk NFT’dir ve şu anda çoğu dijital sanat eserinin ve koleksiyonun arkasında yatan bir standart olan ERC-721 standardı için bir ilham kaynağıdır.

Larva Labs, Crypto Punks, 2017. Larva Labs.

Satılan en popüler NFT’ler

Satılan en popüler NFT’lerden biri, Foundation isimli NFT platformunda satılan Nyan Cat isimli GIF’tir.  Nyan Cat, 2011 popüler olan bir YouTube videosudur. Nyan Cat, arkasında gökkuşağı bırakarak uçan bir kedinin videosudur. Nyan Cat Şubat 2021’de Ethereum platformunda 580 bin dolara satılmıştır.

Bir diğer popüler NFT satış işlemide Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in attığı ilk tweet’dir. Bu ilk tweet 2.9 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Chris Torres, Nyan Cat, 2011. Nyan Cat

NFT’ler nereden alınır ve satılır.

NFT satın alabileceğiniz ve satabileceğiniz birçok farklı platform vardır. En popülerleri OpenSea, Rarible, SuperRare ve Foundation’dır. OpenSea, kendisini yalnızca sanat eserleri değil, sanat, ticaret kartları ve spor koleksiyonları dahil olmak üzere geniş bir koleksiyon yelpazesi sunan en büyük NFT pazarı olarak tanımlıyor.

NFT sanat dünyasını değiştirebilir mi ?

Hepimiz kendimize NFT’lerin sanatın geleceğinde ana trend olup olmayacağını soruyoruz. Mart 2021’de, Beeple olarak bilinen dijital sanatçı Mike Winkelmann’ın bir eseri, 69 milyon dolara satıldı.  Çalışma, Winkelmann tarafından Everydays serisi için oluşturulan 5000 dijital görüntüden oluşan bir kolajdır. Bu satış, eserini yaşayan bir sanatçının en pahalı üçüncü eseri yaptı.

NFT’lerin ne gibi etkileri olabilir? Her şeyden önce, sanatçıların kendilerini güçlendirebilir ve sanatçıların eserlerini doğrudan koleksiyonculara satma olanağına sahip olurlar. Bu da sanat ekonomisinin büyüyen trendini etkileyebilirler. NFT’ler ayrıca dijital sanatın gelişimine katkıda bulunur.

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.