Yeni Konular

Piri Reis Haritası

piri_reis_nevart

Bizim çizdiğimiz Piri Reis Haritası

Piri Reis Haritası günümüze kalan, Amerika kıtasını gösteren en eski haritalardan biridir. Osmanlı Kaptan-ı Derya‘sı (Amiral) Piri Reis tarafından 1513‘te çizilmiş olup, Avrupa ve Afrika‘nın batı kıyılarını ve Güney Amerika‘nın doğu kıyılarını gösterir. Aralarında Kristof Kolomb‘a ait bir haritanın da bulunduğu yirmi kaynağı bütünleştirerek hazırlanmış, 16. yüzyıl Avrupa ve Müslüman denizcilerinin coğrafya bilgilerini içeren değerli bir tarihi belgedir.

Harita ceylan derisi üzerine çizilmiş, 900 x 600 mm boyutlarındadır. Ortaçağ haritalarından sıkça rastlanan portolan tarzında yapılmıştır, yani enlem ve boylam çizgileri yerine anahtar noktalarda yönleri gösteren pusula gülleri ve bunlardan ışınsal olarak yayılan yön çizgileri vardır.

Topkapı Sarayın da muhafaza edilmektedir. Bugün Topkapı Sarayında sergilenen yukarıdaki harita 20’inci yüzyıla kadar kayıptı. Tarihsel öneminin yanı sıra, 1500’lerde hiçbir Avrupalı’nın bilmediği detayları içeriyor

Bu yüzden eski teknolojik medeniyetlerin ve belki “dünya dışı” medeniyetlerin etkisiyle şekillendiği iddia ediliyor. Aslında söylendiği gibi değil,harita  o dönem de ve daha önceki dönemlerde yapılmış haritalardan esinlenilerek  yoğun bir araştırma yapılarak bir nevi literatür taraması diyebileceğimiz bir yöntem sonucu oluşmuştur.

Pîrî Reîs’in bu haritası, Atlas Okyanusunun iki kıyısını; İspanya, Fransa, Amerikanın doğu bölümleri ile Florida kıyılarını ve Antiller’i göstermektedir. Yani, Avrupa ve Afrikanın Batı kıyılarını, Atlas Okyanusunu, Orta ve Kuzey Amerikayı ihtiva etmektedir.

nevart_akademi_piri_reisOrjinal Piri Reis Haritası

1513 Dünya Haritası, 20 kadar haritadan, aynı anlamda olan ancak Araplar’ın yaptığı sekiz adet caferiyyeden, Arapça bir Hindistan haritasından, yeni yapılmış ve Sind, Hind ve Çin diyarlarını gösteren dört Portekizli haritasından ve Kristof Kolomb’un Batı haritasından yararlanarak dünya haritasını meydana getirmiştir. Piri reisin bunu yapmada ki temel amacı( yani 20 farklı haritadan yararlanılarak) tesadüften kaçınmaktı. Bunu da başarmıştır. Piri reis haritası harita olma özelliğinin yanı sıra bir sanat eseri niteliği taşımaktadır her yönüyle, günümüze sadece bir parçası gelmiş olmasına rağmen eşsizdir.

Dünyaya mal olmuş birçok sanat eseri gibi piri reis haritasını da canlı canlı görme imkanız olmaya biliryor. Bu kaygıyı da göz önünde bulundurarak bu eşsiz yapıtı birebir çizmeye karar verdik. Gerçek ölçülerine bağlı kalarak özel kağıt ve doğal boyalar kullanıp özel eskitme yöntemi teknikleri ile dikkatli bir çalışmanın sonunda bu tarihi eserin bir kopyasını yapmış olduk.

Piri Reisi yaşayarak onun dönemini, yaptığı seyahatlere katılarak, karıştırdığı boyayı hissederek adeta onu yaşayarak haritasını yapmak tarif edilemez bir duygu.

Nasıl Çizdik:

Ottoman ancient map reproduction – Piri Reis Map from Nevart Akademi on Vimeo.

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.