Raymond Loewy

raymond-1

Kaynak(görsel): www.raymondloewy.com

Amerikalı tasarımcı Raymond Loewy aslen 5 kasım 1893’de Fransa doğumludur. Amerikayı şekillendiren adam olarak bilinir dünyaca ünlü birçok ürün ve logo tasarımında imzası vardır. Ayrıca ünlü Time dergisinin 31 Ekim 1949 tarihli kapağında da yer almıştır.

Ev hanımı bir anne ve gazeteci bir babanın oğlu olarak Paris’te dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yılları Paris’te geçen Raymond Loewy’nin ilk tasarımı 15 yaşında yapmış olduğu bir model uçaktır ve bu tasarımı ile bir yarışmadan ödül almıştır.Eğitimini de mühendis olarak Fransa’da tamamlamıştır. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusunda görev almıştır. 1919 yılında Amerikaya taşınmış ve bir süre sonrada Amerikan vatandaşlığına geçmiştir. Böylece tasarımın altın çağı da bir anlamda başlamış oldu. Amerika’ya geldiği ilk yıllarda bazı moda markaları için illüstratör olarak çalışmıştır. Ayrıca yine o yıllarda ek olarak mağaza vitrinleri tasarlamıştır. 1930 yıllardan iyiden iyiye adını duyuran Loewy bu yıllarda birçok ürün tasarlamış ve üretmiştir.

raymond-2

Kaynak(görsel): www.raymondloewy.com

Raymond Loewy’nin tasarım anlayışında fonksiyon ön plandadır, form ve biçim daha sade ve geri plandadır. Yani Amerikalı tasarımcıya göre bir ürün toplumun beklentileri ve ihtiyaçlarını karşıyalabildiği ölçüde başarılıdır. Bu anlamda bir tasarımın her bir parçası işlevsel olmalı ve bir ihtiyacı karşılamalıdır. O yıllarda dünya ve özellikle. Amerika parasal anlamda sıkıntılı bir dönemdeydi ve Raymond Loewy’nin fonksiyonel faydaları öne çıkan tasarımları düşük maliyeti ve kolay üretimi sebebiyle kolayca benimsenmişti. Raymond Loewy tasarımda “stream line” akımının kurucusu olarak bilinir. Bu tasarım akımının da biçim su damlasından esinlenilerek şekillendiriliyor. 1930 yıllarda birçok motorlu taşıtta bu akımın izlerini görmek mümkün. Uçaklar, denizaltılar, arabalar ve trenler. Su damlası formu ile taşıtlardaki sürtünme en aza indirilerek özellikle yakıt anlamında büyük bir tasarruf sağlanıyor.

raymond-3

Kaynak(görsel): www.raymondloewy.com

1940’lı yıllara gelindiğin kendi firmasını kurmuş ve birçok şirket içinde danışmanlık yapmaya başlamıştır. Birçok farklı sektöre yenilik getirmiştir gemiler, uçaklar, binalar, beyaz eşyalar vs… Raymond Loewy nin tasarımları özel şirketlerin yanı sıra hükümetlerin de ilgisini çekmiş ve kamusal alanda birçok ortaklık kurmuştur.Örneğin NASA(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) ile 1960 ‘lar da Apollo uzay aracı projesinde beraber çalışmıştır. Bir diğer önemli kamusal ortaklığı 1937 yılında  Pennsylvania Demiryolu ile kurduğu ortaklıktır. Tren istasyonları ve lokomotifler olmak birçok tasarım Raymond Loewy’e aittir. Endüstriyel ürünler gibi logo tasarımları bulunan tasarımcı çok yönlülüğü ile dikkat çekmektedir. Dünyaca ünlü birçok markanın(bp, shell, exxon vs… ) logosunu tasarlamıştır.

Raymond Loewy Endüstriyel tasarımın lideri olarak görülmektedir. Amerikan yaşamında derin izler bırakmıştır. 1930 yıllarda endüstriyel tasarımın ilk adımları atmış ve bir anlamda bu günü şekillendiren isim olmuştur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.