Eğitim Yeni Konular

Resim Bölümü Nedir?

resim bölümü

resim bölümüGörsel Kaynak: http://observer.com/

Resim bölümü ilk kez 1882 yılında kurulan  Mimar Sinan Üniversitesi’nde (eski adıyla Sanayi-i Nefise Mektebi) 2 Mart 1883 de eğitim vermeye başladı.

Günümüzde resim bölümleri geleneksel resim eğitimi ile birlikte enstalasyon gibi modern sanat tekniklerinin de ortaya konduğu akademik ortam sunmaktadır. Bu bölümde okuyan öğrenciler idealist olmalıdırlar. Gerçekten sanatçı olmak istemeyen öğrenciler bu bölümü tercih ettiklerinde mutsuz olabilirler. Zira bu yolda ilerlemek çok emek ve sabır ister. Ancak işinden zevk alan, emek harcayan bir ressam yaptığı işle hayatını idame ettirebilir. Eğer yetenekli ve çalışkansa dünya çapında işler yapmaması için bir sebep yok.

 

Resim bölümünden mezun olan bir kişi sadece ressam olmak zorunda değil, önünde farklı seçenekler de olacaktır. Müzelerde sanat yöneticisi olarak çalışabilir, sergilere küratörlük yapabilirler. Galerist olarak çalışabilirler. Sinema filmlerinde, televizyon programlarında sanat direktörü olarak çalışabilirler. Kostüm tasarımcısı olabilirler, filmlerde prodüksiyon tasarımcısı olarak çalışabilirler. Gazete, dergi gibi basılı yayında görsel yönetmen olabilirler. Kısacası her bölümde olduğu gibi bu bölümde de okuyan öğrencinin kendi geleceği ile ilgili kararını verip, ilgi alanına yönelik kendini geliştirmesi gerekiyor. Kendini geliştirmiş bir resim bölümü mezununun yapabileceği çok iş var.

Resim bölümünde okumaya karar veren bir öğrencinin eğitimine erken yaşlarda başlaması önemli. Çünkü genç yaşta temel sanat tekniklerini öğrenen bir öğrenci üniversiteye başladıktan kısa zaman sonra sanatsal ürünler ortaya koyacak seviyeye ulaşabilir. Bu bölüme girmek için yetenek sınavlarına katılmak gerekiyor. Öğrenciler yetenek sınavlarında başarılı olmak için yaratıcı olmalı, görsel ve estetik algısını geliştirmeli ve temel çizim tekniklerini bilmelidir. Okul öncesinde alınacak çizim eğitimi yetenek sınavı aşamasında ve daha sonrasında, yani okuldaki eğitim süresince öğrenciye büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.