Sanat

Resim Sanatının Moda Tasarıma Etkisi

   Tasarım ürünlerinin oluşumunda insanların güzel görünme ve giyinme arzusunun yanı sıra renk, çizgi ve desenlerinde büyük rolü vardır.Giysi tasarımında renk, çizgi ve biçimin dışında, oran, denge, uyum, vurgu, siluet, desen ve doku gibi detaylar da tasarımcının yaratıcılığı ile birleştirilip estetik bir görünüm kazanarak ürün haline getirilmektedir.

Sanat, çevre ile insan etkileşiminin bir ürünüdür. Farklı formları ve renkleri ile çevre, insan kültürünü besleyen, özellikle sanatını yansıtan, sanatçıyı besleyen bir ilham kaynağı haline gelmektedir.

     Sanat ve tasarım akımlar, içinde bulundukları sosyal, politik ve kültürel koşulların niteliğinden etkilenir ve genellikle de bu etkiyi ortaya çıkardıkları ürünlere yansıtırlar.

Modanın sanatla benzediği en önemli nokta kendi kurallarını belirliyor olmasıdır.

Birçok sanat akımının da moda üzerindeki etkisi büyüktür. Klasisizm, Romantizm, Barok ve Rokoko gibi klasik sanat akımlarının karakteristik özellikleri ve zenginliklerini tasarımcılar, özgün bir ifadeyle, kumaş̧ desenlerine, giysi kesimlerine ve tasarımlarına yansıtmışlardır.

    Moda tasarımcıları, tasarım aşamasında birçok kaynaktan ilham almaktadırlar. İlham kaynakları arasında farklı ressamlara ait eserlerde bulunmaktadır.

Bu eserlerden kimi zaman tasarımda doku olarak, kimi zaman da renk ve çizgi noktasında, kimi zaman ise baskı olarak yaralanmışlardır.

Resim sanatı ve moda yıllardır kol kola ilerlemektedir. 1920’lerde Coco Chanel ve Pablo Picasso’nun üzerinde çalıştığı Rus balerinler için hazırlanan kostümler, Sonia Delaunay’ın tasarladığı kıyafetlerde kullandığı sanat eseri kumaşlar, Yves Saint Laurent’in 1965 yılında modernist ressam Piet Mondrian ile yarattığı soyut tasarımlarla altı elbiselik koleksiyon hazırlaması başlıca örnekler arasındadır.

   Tasarımcıların koleksiyonlarına baktığımızda, özellikle son yıllarda da bu etkileri görebiliriz.Ressamların eserlerinin kullanımı sadece giysi üzerinde değil, aynı zamanda giysi aksesuarları, çanta veya ayakkabılar üzerinde de kullanılmıştır.

Z. Ülkü Düğer

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.