Sanat eğitimi zekanın gelişiminde rol oynuyor

 

Nevart_akademi_çizim_01Görsel: Altay Sanbay

Forumda sunulan araştırma sonuçları, ( daha önce yapılan araştırmalar ile The Dana Sanat ve Biliş konsorsiyumundan 7 bilim adamınında dahil olduğu grupların çalışmaları) Sanatsal ve Bilişsel yetenekler arasında sıkı ilişki olduğunu kesin olarak göstermiştir. Yeni bulgular, özellikle sınıfta dikkat ve odaklanma davranışları üzerindeki olumlu etkileri bakımından genç öğrenciler için yeni öğretim yöntemleri hakkında potansiyel olarak bir fikir sunmaktadır.

Oregon Üniversitesi Psikoloji Profesörü Michael Posner, “ Çocuklara basitçe, interaktif olarak bu sistem uygulandığı zaman sadece dikkat ve odaklanmada gelişme değil, aynı zamanda akıcı zeka (mantıksal düşünme, problem çözme, akıl yürütme) ve IQ ile ilgili zeka düzeylerinin de arttığını gördük”.

Posner, çocuklar üzerinde düzenlediği anketler, testler ve beyin taramaları çalışma sonuçlarına göre , (çocukların kendilerini kontrol altında tutmalarına ve direnç göstermelerine rağmen), daha fazla sanatsal aktivite çalışmaları dağılmayı önlüyor, dikkat ve odaklanma yeteneğini tek bir görev üzerinde yoğunlaştırıyor.

Bu bulgu ve ortak bulgu raporları gösteriyor ki, akademik performans olarak okullarda sanat programlarının artırılması gerekli (örneğin; resim, müzik veya dans gibi). Farklı sanat formları, farklı sinir ağlarını etkinleştiriyor.

Posner “Biz çocukları herhangi bir sanat formu ile meşgul edebilirsek, ve beyinlerinde bir farkındalık ve yaratıcılık oluşursa, bu onlarda dikkat ve odaklanmanın eğitilebildiğini gösterecektir. Bu eğitim çocuğa genel olarak hem zeka da ve hem de bilişsel yönde artı sağlayacaktır” dedi.

İçeriğin Kaynağı: http://www.dana.org/news/features/detail.aspx?id=21738

 

 

 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.