Ana sayfa » Tasarım, Yeni Konular

Sanat mı, Mobilya mı?

Gönderen kişi | 01 Ekim 2013 – 19:39
Donald_Judd_Nevart_560x300

Kaynak: The Art Book for Children / UK Edition © 2005 Phadion Press Limited

 

Donald Judd aslında ikisini de yapmış, bu da bazen kafa karıştırmaktadır. Judd’un heykelleri çoğunlukla mobilya gibi tasarlanıp üretilirdi. Çizdiği detaylı resimlerle heykelin neye benzemesini, hangi büyüklükte olmasını, hangi malzemeden ve hangi renkte yapılmasını istediğini tanımlardı. Sonra bu resimleri yolladığı fabrikada üretici tarafından titizlikle uygunlandı. Marangoz işi bitirdiği zaman  Judd Heykeli inceleyip, uygun şekilde yapıldıysa onaylar, yetersiz ve eksikse fabrikaya geri gönderirdi.

Öyleyse mobilya, nasıl bir sanat yapıtı olarak tanımlanır? Mobilya işlevsel olmalı. Eğer bir iskemleyse ona oturabilmek gerekir. Eğer bir masaysa masa olarak kullanabilmek gerekir. Genelde sanat yapıtı pratik anlamda kullanılabilir değildir. Kullanmak için değil, izlenmek ve üzerinde düşünmek için yapılır.

Aşağıda görülen heykel bir “istifleme” dir. Alışılmışın dışında bir eser, çünkü genelde olduğu gibi yerde veya bir platform üstünde değil, duvara monte edilerek duruyor. Duvardan çıkıp mekana taşıyor veya bazen bir yere tutunmadan uçuyormuş gibi algılanabiliyor.

Donald_Judd_560x300

The Art Book for Children / UK Edition © 2005 Phadion Press Limited

 

Judd heykellerini sanki makine yapımı gibi görüldüğü için severdi. İstifteki her kutu diğerinin tıpatıp aynısıdır. Hepsi de aşırı titizlikle yapılmıştır ve duvara özenle tutturulmuştur. Her parçanın arasında, üstünde ve altında kesinlikle aynı ölçüde boşluk bırakılmıştır.  Judd için metal kutuların arasındaki boşluklar da en az kutuların kendileri kadar önemlidir. Judd geniş mekan ve alanları severdi. New York’un kalabalık caddelerinden uzaklaşıp Texas’ta çölün ortasında Marfa isminde küçük bir kasabaya yerleşmiş. Muhteşem heykellerin buradaki geniş açık alanda yapmış. Beton heykeller, içinde ayakta durulabilecek kadar büyüktür ve bir kilometreden fazla bir alana yayılmıştır.

Donald Judd-Nevart_2_560_300

Kaynak: The Art Book for Children / UK Edition © 2005 Phadion Press Limited

 

 

Kaynak: The Art Book for Children / UK Edition © 2005 Phadion  Press Limited

Yorum yok »

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.