Eğitim

SANAT PEDAGOJİSİ ve SANAT EĞİTİMİ

sanat okulu, egitim

SANAT PEDAGOJİSİ NEDİR ?

İnsanın yaratıcı sanatsal eğitiminin, sürekli gelişim içinde bulunan bir sistem olarak ele alındığı bilim dalıdır. Sanat pedagojisinin sistematik bir öğretme oluşturduğu söylenemez. Sanat pedagojisinin amacı, kişilik oluşumunda yapıcı ve düzenli bir şekilde sanat eğitiminin şekillendirilmesine bilimsel olarak yardımcı olmaktır.

sanat okulu, egitimSANAT EĞİTİMİNDE SANAT OKULUNUN YERİ

Sanat okulu bireylerin, belli bir düzen içinde; duygusal ve düşünsel süreçlerini çalıştırarak davranış ve bilinçlenme yönlendirilir. Sanat okulu sayesinde öğretici ve öğrenci buluşur ve belli bir disiplin sürecinden geçerek sanat dallarından birinde yetkin hale gelir. Sanat okulunun temel sanat eğitiminde belli başlı ögeler vardır; gözlem, araştırma, bulma, deneme, denetleme ve sonuçlandırma olarak sıralayabiliriz.

 

 

SANAT OKULU EĞİTİM PROGRAMI

Sanat okulumuzda uyguladığımız temel çizim eğitimi programının amaçları

İlk amaç öğrencinin göz, el ve algısını ayrı ayrı eğitmek,

Doğruyu çizim yöntemlerine vurgu yaparken yanlışları da göstererek pekiştirme sağlamaktır.

sanat okulu nevart Bu programın içeriği çizgi çalışmalarıyla başlar. İki boyutlu çizimler, üç boyutlu çizimler, üç boyut içinde üç boyut, üç boyuttan obje çıkarımlarına, ışık gölge eğitimi ve perspektif bilgisiyle ilk aşama sonlanır. İkinci aşama anatomi aşamasıdır. Burada ilk olarak iskelet yapısından başlanarak insan anatomisini tanımlayabilmek amaçtır. Daha sonra form üzerinde hareketi ifade etmek ve son olarak göze ele kontrollü ve doğru alışkanlıklar kazandırarak öğrencinin gördüğünü çizebilme aşamasından hafızadan çizim yapabilme aşamasına geçilir. Program ayrıca kişisel bir özellik taşır. Yani zamanı, içeriği öğrencinin çalışma ve algı sürecine göre değişir. Sanat öğrencisini yanlış çizime sevk eden el, vücut hareketleri hatalı kullanılan çizim materyallerinin kullanımından uzaklaştırmak programın ana hatlarıdır. Yapılan vurgular ile ilerleyen safhalarda öğrenciye çizebildiği gösterilerek motivasyon sağlanıyor. Çünkü bugüne kadar olan temel çizim programlarında görülüyor ki yanlış öğrenilen bilgiler terk edilememektedir. Öğrenciler bu yanlış bilgiler ile çizemediklerini düşünerek tekrar edemiyorlar. Bu çizim programında bu etkiyi kırmayı sağlayan bir başka nokta ise sanat öğrencinin öğretmen tarafından sürekli takibidir ve yanlışına anında uyarmaktır. Aksi takdirde belirtilen yanlış alışkanlıklar kazanılmaktadır. Sanat programının hedefi sanatçı yapma amacı taşımamaktadır. Sanat öğrencinin düşündüğünü ve hissettiğini çizebilecek duruma getirmek ana hedeftir. Nazlı IŞIK Nevart Sanat Akademisi Eğitim Koordinatörü

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.