Sanatsal Baskı Teknikleri

printmaking3

Sanatsal baskı en basit tanımı ile yazılar ve resimlerin çeşitli malzemeler ve farklı teknikler kullanılarak çoğaltılmasıdır. Baskı çok eski yıllardan beri kullanılan bir tekniktir değişerek ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Baskı temel olarak aynı parçadan seri halinde yani birden fazla ve defalarca üretme işlemidir. Ancak kesinlikle diğer baskı türleri ile karıştırılmamlıdır çünkü sanatsal baskı özgündür üretilen her parça bir kopya değil orjinaldır yani her parçanın sanatsal bir değeri vardır

printmaking2Kaynak: http://www.marshall.edu/art/printmaking/

Baskı sanatında kullanılacak malzemenin türü önemlidir zor elde edilebilcek ve maddi olarak pahalı malzemeler gerektirdiği için diğer tekniklere göre biraz daha zordur ve emek ister. Baskı kağıt, tuval yada birbaşka malzemenin üzerine yapılabilir. Yaygın olarak ipek baskı, taş baskı, yada ahşap gibi teknikler kullanılır. Her teknik kendine özgüdür ve farklı metodlar kullanılır. Örneğin metal ve ya taş plakaları bir çeşit asit kullanarak aşındırma yolu ile gravürler yapılabilir.

Dünyaca ünlü birçok sanatçı baskı tekniği ile sanat eserleri üretmiştir. Bunlar arasında en bilinen sanatçı Andy Warhol’dur . Andy Warhol çeşitli baskı teknikleri kullanarak birçok eser ortaya koymuştur. Bir ipek baskı türü olan Turquoise Marilyn tablosuna 80 milyon dolar değer biçilmiştir.

printmakingKaynak: http://www.marshall.edu/art/printmaking/

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle farklı baskı çeşitli ortaya çıkmıştır örneğin dijital baskı. Dijital baskı geleneksel baskı teknikleri yerini dijital yazıcılar kullanılarak yapılır. Baskının kalitesini kullanılan mürekkebin türü ve yazıcının özellikleri belirler.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.