Sanatta İdealizm

nevart_akademi_idealizm_560x320 Büyük bir yanılgı, hem de nasıl bir yanılgı! Gerçek,  bir ironidir. Algılanılanın tam tersine uyanık mı uyanık, dikkatli mi dikkatli bir zeka ve sürekli büyük bir algılama söz konusudur.

Sanata tarih boyunca farklı açılardan bakılmıştır. Felsefi düşünüş olarak filozoflar sanatı birkaç başlıkta tanımlamışlardır. Sanatın ne olduğuna dair anlayışlar; taklit olarak sanat, oyun olarak sanat ve yaratı olarak sanattır.

İdealist sanat görüşüne göre sanat, ideal olanı ele alır. İdeal olan ise doğada yer almaz. Sanatçı maddi doğaya bilinçle, bilinçaltıyla ve sezgilerle yaklaşmak ister. İdeal olanı ortaya çıkarmada maddi varlık yetersiz kalmakta ve bu varlığa sanatçının özünden bir takım eklentiler yapmasıyla asıl yaratım süreci başlar. Sanat yapıtı kazandığı öznellikle özgürlüğünü ifade eder.

İdealist sanatta önemli olan, gözün gücü, duyumsal olandır. Çünkü duyumlar düşüncelerin işaretidir. Çevreyi algılamak duyumlarımızla mümkün olup düşüncelere giden yoldur. İdealist sanat sizi içine alan zamansal ve öznel bir giz barındırır. Temsilcileri Croce ve Schelling’ dir.

nevart_akademi_idealizm_560x320_2Croce’ ye göre sanat doğayı taklit edemez. Doğa mükemmellikten yoksundur. Sanatçının doğayı taklit etmesi gerçek bir sanat yapıtı olmaz. Sanatçı izlenimlerini birleştirip, sadeleştirerek bir senteze ulaşmalıdır. Sanatçı bu sentezi estetik sezgileriyle sanat yapıtına yansıtır, dönüştürür. Öyleyse sanatçı hayal gücünü ve yeteneklerini birleştirerek sanat üretmelidir.

Schelling’e göre sanatçının içinde bulunduğu çevresel faktörler sanat yapıtını oluşturmasında etkilidir. O dönemde ya da anda yaşanılan hiçbir olaya tekrar yaşanılamaz. Tekrar edilemeyen duygu, durum ve düşüncelerden üreyen sanat yapıtları birbirine benzemezler. Bu nedenle sanat yapıtları tek ve eşsizdir.

Şöyle ki idealist sanat mükemmeli arar. Mükemmel olan doğada yer almaz. Bundan dolayı mükemmel ideal olandır. İdeal olana ulaşmak isteyen sanatçı hayal gücü ve yaratım gücünü ortaya koymalı ve biricik yapıtını sunmalıdır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.