Seramik Bölümü Nedir?

seramik-3

Kaynak(görsel):Patrick Colhoun

Birçok üniversitenin seramik bölümümün de lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim verilmektedir(Gazi Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi vs.) . Bazı üniversiteler Seramik ve Cam bölümü adı altında eğitim verir.

Seramik bölümünün sanatsal ve endüstriyel iki boyutu vardır yani öğrenciler kendilerini hem sanatsal hem endüstriyel alanda geliştirebilir, ilgi ve becerileri doğrultusunda çeşitli alanlarda uzmanlaşabilir. Bazı üniversiteler bu bölümün öğrencilerine yurt dışı eğitim imkânı sağlamaktadır. Bu durum öğrencilerin kendilerini geliştirmesine büyük katkı da bulunur. Ayrıca üniversiteler bölümün öğrencilerini ulusal veya uluslararası yarışmalara katılmaları için teşvik eder ve destekler.

DESIGN

Kaynak(görsel) Marco Sousa Santos 

Ders içerikleri ve derslerin türü doğal olarak her üniversitede farklılık gösterir ancak genel anlamda sanat ve tasarım dersleri, seramiğin yapısı, kullanımı ve seramik şekillendirme yöntemleri gibi eğitimler verilir. Ayrıca işin birde teknoloji boyutu vardır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek yeni materyaller ve yapılar üretilmesi açısından oldukça önemlidir. Değişime ve gelişmeye açık olan bir öğrenci daima başarılı olur. Tabi ki bu konuda üniversitenin de rolü büyüktür öğrencisini sınırlamamalı onu yenilikler konusunda teşvik etmeli ve desteklemelidir.


Mezun olan öğrenciler çeşitli alanlarda tasarımcı olarak çalışabilir, kendi atölyelerini açabilir ya da akademisyen olarak kendi alanlarında eğitim veren yüksek öğretim kurumlarında çalışabilirler. Öğrenciler kendilerini çok yönlü geliştirerek farklı alanlarda da iş imkânı bulabilir. Örneğin kendini endüstriyel alanda geliştiren bir öğrenci seramik üretimi yapan büyük firmalarda (Kütahya Porselen, Çanakkale Seramik vs.) çalışabilir. Seramiğin sanatsal boyutuna ilgi duyan ve kendini bu yönde geliştiren bir öğrenci ise ulusal ve uluslar arası birçok sergiye katılabilir bu anlamda kendini dünyaya tanıtmış ve ispatlamış bir sanatçı olabilir. Ayrıca kendi kişisel sergisini açabilir.

Öğrencilerin bölüme duyduğu istek eğitim, iş ve sanatsal alanda başarılı olmanın olmazsa olmazıdır. Bu anlamda istekli bir öğrencinin başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.