Nevart Sinema

nevart_akademi_sinema_sanat_560x320Sinemanın temelleri 1890’larda kameranın icadı ile atılmıştır. İlk yapılan film denemeleri 1 dakikanın altıda ve sessizdi. Teknolojinin gelişmesi ile filmler bugünkü halini aldı. Günümüzde uzun metraj filmler istisnalar dışında genellikle 2 ila 3,5 saat arasında değişir. Bir sinema filminin üretimi oldukça zahmetli ve iyi bir ekip gerektiren bir iştir.

Uzun Metraj Film Yapım süreci 4 ana aşamadan oluşur. Bunlar Senaryo Aşaması, Üretim Öncesi(Pre Production), Üretim(Production), ve Üretim Sonrasıdır(Post Production)

Senaryo Aşaması: Bu aşamada belki bir filmin en önemli ve olmazsa olmaz kısmıdır. Bir sinema filmini değerli kılan iyi bir senaryodur. Senaryo yazmak oldukça zahmetli ve ustalık gerektiren bir iştir. İyi bir senaryo ile düşük bütçeli başarılı filmler yapmak mümkündür. Senaryo yazım kısmıda kendi içinde 4’e ayrılır. Hikaye, sinopsis, tretman, senaryo(son hali).  Bu süreçlerde filmin senaristi ve yönetmeni sürekli iletişim halinde olmalıdır. Senaryo sürecinin sona ermesi ile teknik çalışmalara başlanır.

Üretim Öncesi:  Bu aşamada filmin bütçesine göre ekipmanlar hazırlanır, çekim ekibi ve oyuncular ayarlanır ve gerekli ise plato kurulur.

Üretim:  Film çekim sürecinin başladığı aşamadır. Senaryoya göre kurgu yapılır ve yönetmenin direktifleri doğrultusunda sahneler ayarlanır. Bu aşamadan sonra filmin ana iskeleti oluşmuş ve çekim süreci sona ermiştir.

Üretim Sonrası: Çekim sürecinin sona ermesi ile vakit kaybetmeden bu aşamaya geçilir. Yönetmeninde bizzat dahil olması gereken bu aşamada daha önce belirlenen kurguya göre bilgisayar ortamında film birleştirilir varsa görsel efekt ve ses ayarlamaları yapılır.

Bağımsız filmler ve kısa filmler sinema sanatında ayrı bir öneme sahiptir. Bu tür filmler genellikle özel bir izleyici kitlesine hitap. İzleyeni donanımlı olmaya zorlayan yani izleyenin bilgi ve tecrübelerini sorgulayan bu tür filmler genelde izleyici kaygısı gütmez.  Bu tarz filmlerde yukarıdaki aşamalar aynen geçerlidir.

Sinema diğer sanat dallarına göre yeni sayılsa da oldukça hızlı gelişmektedir . Sizde fotoğraf makinenizi, el kameranızı  alarak  bu işe başlayabilirsiniz. Hatta akıllı telefonların kameraları bile başlangıç için yeterlidir. Çektiğiniz filmler ile bağımsız kısa film festivallerine de katılabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.