Sanat

Şişirilebilir Mobilyalar

 

zieta

Kaynak: http://www.designboom.com

Şişirilebilir Mobilyalar

Polonyalı tasarımcı Oskar Zieta’nın tasarladığı ve “ploop” adını verdiği alüminyumdan yapılan üç ayaklı iskemle tasarımları oldukça yenilikçi ve bir o kadar ilginç. Zieta’nın tasarımları çeşitli sergilerde sergilenmiştir. Ayrıca bu tasarımlar otomobil sektörünün de ilgisini çekmeyi başarmış.

Üretim Aşaması

Zieta ve ailesine ait olan “Zieta Süreç Tasarımı” adlı firma son yıllarda hızla büyümüştür. Zürih ve Varşova’da büroları olan bu firma Zieta’nın yeni tasarımlarını üretmeye devam ediyor.  Alüminyum mobilyaların yapımı oldukça basit. Birbirinin aynı iki parça üst üste koyularak yapıştırılıyor. Daha sonra iki alüminyum arasındaki boşluk hava ile şişirilerek şekil veriliyor. Zieta “Bu tarz tasarımla ile müşteriye de üretimin bir parçası haline getirmeyi amaçladıklarını söylüyor”

zieta-nevart1

 

Kaynak: http://www.designboom.com

Geleceği Gören Tasarım

Alüminyum iskemleler düşünülenin aksine gerçekten çok sağlam. Bir alüminyum iskemle yaklaşık üç kilo, ancak 2.5 ton dan fazla yükü taşıyabiliyor. Oskar Zieta bu fikri oluştururken Zürih’deki üniversiteler ile fikir alış verişinde bulunmuş ve üretim aşamasında mühendislerle birlikte çalışmış. Zieta, “Eğer gelecekte Mars’a ya da uzaya seyahatler yapacaksak, o zaman uzaya götüreceğimiz objelerin taşınabilecek kadar sıkıştırılması, küçültülmesi ve uygun fiyatlarda olması gerekiyor” diyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.