Sanat

Sokağın Sanatı: Graffiti

Follow-your-DreamsKaynak(görsel): http://www.streetartutopia.com/

Geçmişi çok eskilere dayanan günümüzün sokak sanatı. Tarihsel olarak gelişiminin, mağara duvarlarına yapılan resimlerden itibaren eski Mısır ve Pompei antik kentindeki duvar resimlerine kadar dayandığı söylenmektedir. Eski Mısırda seyahat edenler geçtiktikleri şehirlerin duvarlarına çeşitli resimler yapmışlardır. Bu resimler bir anlamda graffitinin ilk örnekleri sayılabilir. Ancak günümüz graffiti sanatının ilk örnekleri 1960’ların sonu 1970’lerin başında Amerika ve Avrupa’da ortaya çıkmıştır.

Graffiti bir anlamda şehrin sanatı haline demektir. Graffitinin yaygınlaşmaya başladığı yıllarda “TAKI 183” takma isimli bir graffiti sanatçısı tren vagonlarına ve metro istasyonlarına Yaptığı grafitiler ile oldukça popüler olmuş ve günümüz grafiti kültürünün temelini atmıştır. Graffiti genellikle politik bir yapıya sahiptir, toplumsal olaylara karşı tavır alır ve eleştirir. Grafiti sanatçılarının birçoğu kimliğini gizlemek zorunda kalmıştır. Bunun sebebi yaptıkları işin yasal olmaması ve hükümetleri ve devlet politikalarını eleştirel bir yapıya sahip olamasıdır. Bundan dolayı graffiti sanatı özellikle baskıcı rejimlerde underground olarak  icra edilir. Ancak sadece eğlence amaçlı graffiti de yapılabilir. Bunlar daha basit ve gösteri amaçlıdır. Daha çok hip hop kültürünün bir ürünüdür.

graffiti-2Kaynak(görsel): http://www.streetartutopia.com/

1980’li yıllar graffiti sanatı için bir altın çağ sayılabilir. Bu yıldan itibaren graffiti bir sanat dalı olarak anılmaya başlanmış ve saygı duyulur hale gelmiştir. Graffiti sanatçıları büyük kitlelere hitab etmekte politik olaylara karşı tavır almaktadır. Bu yıllarda graffiti sanatı biraz olsun underground olmaktan çıkmış ve popüler kültürün bir parçası olmıştur. Öyleki graffiti konulu Tv programları ve graffiti malzemeleri satan dükkanlar yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. 1980’lerin sonların doğru graffitiye yasaklar gelmeye başlamış ve baskılar iyice artmıştır. Bu yıllarda graffiti sanatı azda olsa popülerliğini yitirmiştir ancak 1990’ların başlarında yeniden yükselişe geçmiştir.

graffiti-3Kaynak(görsel): http://www.streetartutopia.com/

“Banksy” takma ismini kullanan graffiti sanatçısını dünyaca tanınmış bir isimdir. Öyleki eserleri çeşitli müzelerde serglenmek üzere yerinden sökülerek taşınmıştır. Gerçek kimliği kesin olarak bilinmemekle birlikte İngiliz olduğu düşünülmektedir. Londra metrolarında, ünlü telefon kulübelerinde ve duvarlarında sanatçının çalışmalarını görmek mümkündür. Banksy sadece İngiltere’de değil dünyanın çeşitli yerlerinde de graffiti yapmıştır. En ünlülerinden biri Filistin duvarına  yaptığı graffitidir. Bugün bile hala graffitinin sanat mı? yoksa çevre kirliliğinden başka bir şey değil mi tartışmaları devam etse de Banksy gibi sanatçılar graffitinin bir sanatı olduğunu ispatlamaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.